آغاز ثبت نام نهضت ملی مسکن؛ عاملی برای کاهش انتظارات تورمی در بازار


manager 18 آبان 1400 دقیقه مطالعه
iOS 14

عضو هیات مدیره کانون سراسری انبوه‌سازان، آغاز ثبت نام نهضت ملی مسکن را عاملی برای کاهش انتظارات تورمی در بازار دانست.

*** نهضت ملی مسکن

به گزارش صنایع، سیدمحمد مرتضوی با بیان اینکه آغاز فرآیند ثبت‌نام برای واحدهای نهضت ملی مسکن از عوامل کاهش انتظارات تورمی در بازار مسکن است، گفت:
انتظار رشد قیمت‌ها را در بخش خانه‌های لوکس نداریم و قیمت مسکن تولیدی برای دهک‌های پایین جامعه هم به عوامل متعددی ارتباط دارد.
آنچه که به عنوان افزایش و نوسانات قیمت از آن نام می‌بریم حاصل چند شاخص و توجه به چند فاکتور مهم است.
نخستین نکته، بحث قیمت تمام‌شده مسکن است که روی تورم بخش مسکن تاثیرگذار است.

وی با بیان اینکه اکنون در بازار خرید و فروش مسکن، دو گونه ملک وجود دارد، بیان داشت:
یکی مسکن لوکس است که برای اقشار مرفه تولید می‌شود؛ برای آن دسته از افرادی که توان مالی بالایی دارند و در هر زمانی می‌توانند مسکن بخرند.

این فعال بخش مسکن با بیان اینکه مسکن لوکس با حاشیه سود نسبتا بالایی تولید و عرضه می‌شود، ادامه‌داد:
با این حال با توجه به رکود بازار مسکن و رکود در معاملات، خیلی جای افزایش قیمت ندارد و افزایشی در ماه‌های آینده در این بخش بازار نخواهیم داشت.
بخش دوم خانه‌هایی است که در طرح جهش مسکن به آن توجه شده است و برای دهک‌های پایین و کم‌برخوردار تولید می‌شود که به‌طور طبیعی ارتباط مستقیمی با قیمت تمام شده مسکن دارد.

*** حاشیه سود پایین برای انبوه‌سازان

کارشناس بخش مسکن در ادامه اضافه کرد:
از آنجایی که حاشیه سود در تولید این نوع مسکن برای انبوه‌سازان بسیار پایین است، اگر قیمت تمام شده مسکن بالا رود هیچ راهی جز افزایش قیمت وجود ندارد.
بر این اساس چنان‌چه در ماه‌های آینده شیب تورم به همین صورت باشد، متناسب با تورم افزایش قیمت تمام شده خواهیم داشت و متناسب با آن روی قیمت فروش واحدها تاثیر مستقیم خواهد داشت.
چنان‌چه بتوانیم تورم را مهار کنیم که به تحولات اقتصادی و سیاسی بستگی دارد، می‌توانیم شاهد تثبیت قیمت باشیم.

*** افزایش تسهیلات

به گزارش مجله انبار یدکی، عضو هیات مدیره کانون سراسری انبوه‌سازان در پایان به افزایش تسهیلات مسکن اشاره کرد و اظهار داشت:
افزایش قیمت‌ مسکن حکایت از این می‌کرد که نیاز به تحول جدی در رقم پرداخت تسهیلات مسکن داریم، اکنون دولت درحال افزایش تسهیلات است که تصمیم بسیار خوبی است.
اگر تزریق تسهیلات به بخش مسکن خیلی شدید و به یک‌باره باشد، این خلق پول می‌تواند نزد خریدار به تورم منجر شده و انتظار فروشندگان را افزایش دهد و برای افراد سودجو که همیشه در بازار دخالت می‌کنند هم فرصت خوبی باشد.
بنابراین کنترل و مدیریت در تزریق تسهیلات مسکن به بازار مسکن برای مهار تورم، نیاز است.
ایرنا

انتهای پیام///

برچسب‌ها :