آغاز ساخت ۶ هزار واحد مسکن ملی


Hesam 19 فروردین 1400 دقیقه مطالعه
iOS 14

*ساخت واحدهای مسکونی آسیب دیده*

علیرضا تابش در مراسم گرامیداشت سالگرد تأسیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با اشاره به اقدامات این بنیاد برای تولید و عرضه مسکن در گروه‌های مختلف،اظهار کرد:

یکی دیگر از اقدامات بنیاد مسکن، ساخت واحدهای مسکونی آسیب دیده از حوادث همچنین نوسازی بافت‌های در معرض خطر، طرح‌های بهسازی مسکن روستایی و مسکن محرومان روستایی و نهایتاً مسکن خانوارهای دارای دو معلول و بیشتر در شهرها و روستاهاست.

تا پایان سال ۹۹ بنیاد مسکن مجموعاً ۴ میلیون و ۵۰۵ هزار و ۶۰۷ واحد مسکونی در همه بخش‌های مذکور احداث یا بازسازی کرده است.

وی در ادامه، افزود:

در سال ۹۹ با اعتبار حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان ۱۳۸ هزار و ۳۰۰ واحد مسکونی احداث شد. در حال حاضر نیز تکمیل حدود ۲۵۴ هزار واحد مسکونی نیمه تمام و ساخت ۲۴۷ هزار واحد مسکونی جدید را با اعتبار حدود ۴۸ هزار میلیارد تومان برای ساخت در سال جاری در دست اقدام داریم.

*اقدامات بنیاد مسکن در بخش روستایی*

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی درباره اقدامات بنیاد مسکن در بخش روستایی، گفت:

تاکنون در بخش‌های نوسازی واحدهای آسیب دیده از سوانح طبیعی در بخش‌های شهری و روستایی دو میلیون و ۸۷ هزار واحد مسکونی نوسازی یا احداث شده است.

در سال‌های ۹۸ و ۹۹ حوادث طبیعی رخ داده به ۱۹۸ هزار واحد مسکونی آسیب دید که این تعداد با اعتبار ۸.۳ هزار میلیارد تومان نوسازی یا باسازی شده‌‍اند.

تابش در ادامه، یادآور شد:

از ابتدای سال ۸۴ تاکنون بنیاد مسکن به موضوع افزایش تاب‌آوری مسکن روستایی ورود کرد که طی سال‌های مذکور یک میلیون و ۷۷۳ هزار و ۳۵۲ واحد با اعتبار ۲۳ هزار میلیارد تومان مقاوم‌ساز شده است.

اقدامات انجام شده در این بنیاد، واحدهای مقاوم روستایی در برابر زلزله از ۷ درصد در سال ۸۴ به ۵۵ درصد در پایان سال گذشته منجر شد و طبق برنامه این بنیاد تا سال ۱۴۰۵، بیش از ۷۰ درصد واحدهای مسکونی روستایی مقاوم‌سازی خواهند شد.

*احداث یا بهسازی ۲۰۰ هزار واحد مسکونی روستایی*

وی با اشاره به برنامه بنیاد مسکن برای احداث یا بهسازی ۲۰۰ هزار واحد مسکونی روستایی در سال جاری با اعتبار ۱۶ هزار میلیارد تومانی، عنوان کرد:

۱۸ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان نیز برای تکمیل واحدهای مسکونی باقی مانده از سال‌های گذشته اعتبار در نظر گرفته شده است.

*فعالیت‌های بنیاد مسکن در بخش شهری*

تابش در مورد فعالیت‌های بنیاد مسکن در بخش شهری، اظهار کرد:

از ابتدای فعالیت این بنیاد تا پایان سال گذشته ۱۴۴ هزار و ۵۱۹ واحد واحد مسکونی ویژه خانواده‌های محروم در شهرها احداث کرده‌ایم که سال گذشته به تنهایی ۳ هزار و ۶۰۰ واحد برای خانواده‌های مستضعف احداث شد.

سال ۱۴۰۰ نیز قرار است ۱۴ هزار و ۶۰۰ واحد نیمه تمام سال گذشته تکمیل شده و ۷ هزار و ۵۰۰ واحد جدید با اعتبار ۴.۵ هزار میلیارد تومان ساخته شود.

وی به فعالیت‌های بنیاد مسکن در حوزه مسکن مهر اشاره و اظهار کرد:

از ابتدای اجرای طرح مسکن مهر که ساخت واحدهای شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر به این بنیاد واگذار شد تا پایان سال گذشته ۳۲۸ هزار و ۲۳۴ واحد مسکن مهر با اعتبار ۱۹.۷ هزار میلیارد تومان احداث کردیم که هزار و ۶۰۰ واحد آن با ۱۹۰ میلیارد تومان در سال گذشته تکمیل شد و ۱۸۱۶ واحد از طرح مسکن مهر بنیاد مسکن باقی مانده که سال جاری با اعتبار ۲۱۸ میلیارد تومان به اتمام می‌رسد.

*طرح اقدام ملی مسکن*

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در پایان درباره طرح اقدام ملی مسکن، اظهار کرد:

ساخت ۷۸ هزار و ۵۳۱ واحد به بنیاد مسکن واگذار شد که تاکنون با توجه به واریز وجه اولیه متقاضیان و اختصاص زمین به این واحدها ساخت حدود ۳۰ هزار واحد قطعی شده است.

اعتبارات در نظر گرفته شده برای طرح اقدام ملی مسکن ۱۰.۵ هزار میلیارد تومان است که حدود ۳ هزار میلیارد تومان آن از محل تسهیلات بانکی و ۷.۵ هزار میلیارد تومان از محل آورده متقاضیان تأمین خواهد شد.

ساخت ۶ هزار و ۲۵۴ واحد مسکن ملی تا پایان سال ۹۹ آغاز شده بود.

برچسب‌ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*