آمار و دلایل وزیر نیرو در خصوص قطعی برق، پذیرفتنی نیست


Hesam 10 خرداد 1400 دقیقه مطالعه
iOS 14

*آمار و ارقام و دلایل وزیر درخصوص قطعی برق، پذیرفتنی نیست*

به گزارش صنایع، محمدرضا پورابراهیمی در جلسه علنی نهم خرداد ماه مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی علل خاموشی‌های اخیر در کشور در اخطاری با استناد به بند ۱۲ اصل ۳ قانون اساسی، اظهار داشت:

امروز وزیر نیرو نکاتی را مطرح کرد که انتظار می‌رود کمیسیون انرژی و هیات رئیسه درخصوص جزئیات آن توضیح دهد که چقدر از این مباحث قابل قبول است.

وی خطاب به رییس مجلس، گفت:

آقای قالیباف، شما در جلسه سران قوا حضور داشتید که آنجا درخصوص همین موضوع صحبت شد.

آمار و ارقام و دلایل وزیر درخصوص قطعی برق پذیرفتنی نیست.

*۲۶ هزار میلیارد تومان مطالبات معوق نیروگاه‌های برق بخش خصوصی است*

پورابراهیمی با اشاره به عدم حمایت وزارت نیرو از بخش خصوصی، بیان کرد:

با وجودی که بخش خصوصی ۵۰ درصد تولید برق کشور را برعهده دارد، در طول سال های اخیر از سوی وزارت نیرو حمایت نشده به طوری که در سال های اخیر هیچگونه ظرفیت جدیدی به نیروگاه های کشور اضافه نشده است پس چه طور انتظار داریم با افزایش نیاز در بخش صنعتی، تجاری و خانگی، عدم تعادل نداشته و با قطعی برق روبرو نشویم؟ مگر می‌شود چنین انتظاری داشت؟ چه قدر سرمایه‌گذاری جدید صورت گرفته است؟

در طول سال‌های اخیر پس از معاهده پاریس، تمامی سرمایه‌گذاری کشور را در این حوزه متوقف کردید، امروز آثار این ظرفیت متوقف شده بر اقتصاد و مسائل اجتماعی مختلف مردم معلوم است.

۲۶ هزار میلیارد تومان مطالبات معوق نیروگاه‌های برق بخش خصوصی است که همه آن ها زیان ده شده و ادامه فعالیت آنها در اقتصاد کشور امکانپذیر نیست، مگر می شود با این زیرساخت ها، انتظار سرمایه گذاری بخش خصوصی را در این حوزه داشت؟

وی درباره موضوعات مرتبط با ابزار قیمتی و کنترلی، گفت:

شما در زمستان با کاهش قیمت ها ،بخش خصوصی را از رده خارج کرده و امکان صادرات را فراهم نکردید.

همچنین بورس انرژی به عنوان مهمترین جایگاه عرضه و تقاضا در حوزه برق کشور را به تعطیلی کشاندید، چرا وزیر نیرو درخصوص این وضعیت به مجلس پاسخگو نیستید؟

*پنهان شدن آقای وزیر!*

به گزارش صنایع، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در رابطه با رمزارزها و میزان برق مصرفی، اظهار داشت:

هفته گذشته این موضوع در دستور کار کمیسیون اقتصادی قرار گرفت که طبق گزارش رسمی بانک مرکزی کشور، کل میزان مصرف برق برای ماینرهای مجوزدار در کشور حدود ۳۰۰ مگاوات است و همین میزان، مصرف ماینرهای غیرمجاز است بنابراین میزان برق مصرفی دستگاه‌های استخراج رمزارزها در کل به ۶۰۰ مگاوات می رسد اما آقای وزیر خود را پشت این موضوع پنهان کرده است.

برچسب‌ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*