احتمال افزایش ۱۲۰ درصدی قیمت سیمان


Hesam 17 فروردین 1400 دقیقه مطالعه
iOS 14

*افزایش ۱۲۰ درصدی قیمت سیمان*

علی محمد بُد با طرح موضوع افزایش قیمت سیمان، اظهار داشت:

باید توجه داشت که علاوه بر رشد ۲.۵ برابری قیمت گاز مصرفی نرخ برق و آب و حتی مازوت نیز با رشد مواجه شده است. از سوی دیگر نرخ حمل و نقل نیز در یک سال ۹۹ با افزایش ۲ برابری همراه بوده که در حوزه سیمان سهم ۵۰ درصدی هزینه تمام شده تولید دارد.
این در حالیست که علاوه بر هزینه‌های فوق تورم سالانه و همچنین رشد دستمزدها را هر ساله شاهد هستیم، بنابراین افزایش صد درصدی هزینه‌های تولید سیمان اجتناب ناپذیر خواهد بود که با احتساب سود ۲۰ درصدی قیمت سیمان حداقل صعود ۱۲۰ درصدی را در بازار خواهد داشت.
متوسط قیمت ساختمان در شهری مثل تهران ۳۰ میلیون تومان به ازای هر مترمربع است.

از سوی دیگر برای ساخت هر متر مربع بنا به حدود ۳۰۰ کیلو سیمان نیاز است که کمتر از ۲ درصد قیمت تمام شده هر متر مربع سازه است که نشان دهنده سهم ناچیز رشد قیمت سیمان در قیمت تمام شده ساختمان است، اما آنچه مسلم است نمی‌توان از تاثیر گرانی سیمان بر سایر محصولات و نقش جو روانی آن بر قیمت ساختمان چشم پوشی کرد.

*کمبود سیمان*

عضو انجمن سیمان در پایان با بیان اینکه طی سه الی چهار ماه اخیر شهرهای مختلف کشور از جمله هرمزگان با کمبود سیمان مواجه بوده‌اند، افزود:

در برخی از شهرها پاکت ۳۰ هزار تومانی سیمان به ۶۰ هزار تومان نیز رسید.

در حالی که استاندار هرمزگان در ماه های گذشته وعده ساماندهی بازار سیمان را داده بود اما همچنان در شرق هرمزگان کمبود سیمان به شدت احساس می‌شود.

برچسب‌ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*