ادعای بلومبرگ درباره رکورد زنی بازرسی های آژانس از تاسیسات ایران


Hesam 25 اردیبهشت 1400 دقیقه مطالعه
iOS 14

بلومبرگ در گزارش ادعایی خود می‌گوید به گزارشی از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دست یافته که نشان می‌دهد بازرسی‌های این نهاد بین‌المللی از فعالیت‌های هسته‌ای ایران در سال گذشته میلادی به رکورد جدیدی رسیده است.

بر اساس این گزارش که آژانس برای دیپلمات‌ها ارسال کرده و نسخه‌ای از آن به دست بلومبرگ رسیده، آژانس پارسال هر ماه سه بازرسی سرزده از فعالیت‌های هسته‌ای ایران داشته است.

این گزارش می‌افزاید یک پنجم از ۱۶۱ بازرسی سرزده آژانس از فعالیت‌های هسته‌ای بین‌المللی مربوط به ایران بوده است.

آژانس همچنین شمار بازرسان خود در ایران را ۶ درصد افزایش داده و به ۲۸۵ نفر رسانده است. بر اساس گزارش این نهاد بین‌المللی، ۱۳ درصد از کل بودجه پادمان‌های آژانس که ۲۰۸ میلیون دلار بوده، نیز صرف بازرسی‌های ایران شده است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش خود گفته است بازرسی‌های سرزده بر اساس فاکتورهایی مانند انتخاب تصادفی، غیرقابل پیش‌بینی بودن و درخواست دسترسی‌ها بر اساس زمان‌بندی بوده و در راستای افزایش تأثیر بازدارندگی آنها تنظیم شده است.

این بازرسی‌ها بر اساس توافق سال ۲۰۱۵ هسته‌ای موسوم به برجام میان ایران و شش قدرت جهانی انجام شده است و بازرسی‌ها شامل دیدارهای سرزده از فعالیت‌های هسته‌ای ایران از جمله میادین اورانیوم و تأسیسات غنی‌سازی آن است.

ایران اسفندماه پارسال اعلام کرد همکاری با آژانس را برای سه ماه محدود می‌کند و دسترسی این نهاد بین‌المللی به اطلاعات دوربین‌های نصب شده در تأسیسات هسته‌ای ایران متوقف می‌شود. ایران گفته بود اگر تا سه ماه (اوایل خرداد) تحریم‌ها علیه ایران لغو نشود، اطلاعات دوربین‌های آژانس حذف خواهد شد.

همان زمان مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد با تهران به توافق رسیده است که بر اساس آن، میزان دسترسی بازرسان آژانس به تأسیسات هسته‌ای ایران کاهش یابد، ولی طی سه ماه آینده راستی‌آزمایی لازم و بازرسی‌های نظارتی ادامه خواهد داشت.

بلومبرگ می‌نویسد اگر بازرسی‌های آژانس از فعالیت‌های هسته‌ای ایران متوقف شود، ریسک سو تفاهم از نیات هسته‌ای ایران افزایش می‌یابد.

‌رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌گوید ما در میانه روند هستیم و امیدواریم تا رسیدن به ضرب‌الاجل پایان توافق سه ماه، نوعی توافق با ایران حاصل شود.

برچسب‌ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*