افت شدید قیمت نفت در بازارهای جهانی


Hesam 30 اردیبهشت 1400 دقیقه مطالعه
iOS 14

*احتمال بازگشت نفت ایران به بازار*

پس از آنکه گزارش هایی در مورد پیشرفت مذاکرات بین ایران و آمریکا بر سر احیای برجام و احتمال بازگشت نفت ایران به بازار منتشر شد، قیمت نفت روز چهارشنبه شاهد کاهش بوده است.

۲۸ اردیبهش نفت برنت با ۱٫۱ درصد کاهش مواجه بود.

قیمت نفت وست تگزاس اینترمدییت آمریکا هم برای تحویل در ماه ژوئن پس از افت ۱٫۲ درصدی در جلسه قبل، در ۲۹ اردیبهشت‌ماه سال جاری با ۶۲ سنت معادل ۰٫۹۵ درصد کاهش به ۶۴ دلار و ۸۷ سنت رسید.

*لغو تحریم‌ها موجب اضافه شدن نفت در بازار*

در ۲۸ اردیبهشت و پس از آنکه میخائیل یولیانوف، سفیر روسیه در سازمان ملل گفت، پیشرفت‌های قابل توجهی در مذاکرات حاصل شده افت قیمت نفت شروع شد.

اما پس از آنکه وی در توئیتر نوشت مذاکره کنندگان برای نهایی کردن توافق به زمان بیشتری نیاز دارند افت قیمت‌ها متوقف شد.

اگر آمریکا تحریم ها را لغو کند، با افزایش صادرات نفت ایران عرضه جهانی انرژی افزایش می یابد.

باب یاوگر تحلیلگر بازار نفت در موسسه میزوهو گفت: «لغو تحریم ها می تواند موجب اضافه شدن میزان قابل توجهی نفت به بازار شود.

روز دوشنبه انگلیس اقدام به کاهش بیشتر محدودیت های قرنطینه ای کرد و سایر کشورهای اروپایی شهرها و برخی سواحل خود را برای روی تردد شهروندان باز کردند.

*عوامل موثر بر قیمت نفت*

ادوارد مویا تحلیلگر بازار نفت در موسسه اوآندا معتقد است که ترمیم تقاضا برای نفت در نیمه دوم سال همچنان سبب رشد قیمت‌ها خواهد شد، اما موضوع بازگشت نفت ایران به بازار ممکن است چند دلاری از پیش بینی رشد قیمت نفت تا پایان سال بکاهد.

پیشرفت اروپا و آمریکا در مقابله با کرونا در حالی است که وضعیت در آسیا چندان امیدوارکننده نیست.

در سنگاپور و تایوان محدودیت‌های قرنطینه‌ای مجددا برقرار شده و هند به دلیل وضع محدودیت‌های قرنطینه‌ای شاهد کاهش قابل توجه مصرف انرژی بوده است.

عامل دیگری که بر قیمت نفت تاثیر گذاشته، برآورد تحلیلگران مبنی بر افزایش ۱٫۶ میلیون بشکه‌ای ذخایر نفت خام آمریکا در طی هفته گذشته بوده است.

برچسب‌ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*