افزایش اجاره‌بها بیش از ۲۵ درصد ممنوع است


Hesam 2 اردیبهشت 1400 دقیقه مطالعه
iOS 14

*ممنوعیت افزایش اجاره‌بها*

مصطفی قلی خسروی با بیان این که در سال جاری هم همانند سال ۹۹ افزایش ۲۵ درصدی برای نرخ اجاره‌بها تعیین شده است، اظهار داشت:

طبق دستور ستاد ملی مقابله با کرونا تا سه ماه بعد از پایان کرونا مالکان باید قراردادهای اجاره مستاجران را تمدید کنند و حق تخلیه ملک را ندارند.

وی در ادامه افزود:

سال ۱۴۰۰ بازار اجاره گیج است و هنوز وضعیت کنونی بازار اجاره، خرید و فروش برای مردم و اصناف هم مشخص نشده است.

*بازار مسکن در آستانه انتخابات ۱۴۰۰*

رئیس اتحادیه مشاوران املاک با بیان این که بسیاری از خریداران معتقد هستند که بازار مسکن به سمت کاهش قیمت حرکت می‌کند، گفت:

بسیاری از فروشندگان اعلام می‎کنند که در آستانه انتخابات بازار مسکن دچار افزایش قیمت خواهد شد، بنابراین تمایلی به خرید و فروش و یا معامله ندارند.

خسروی در ادامه افزود:

بررسی‌های صورت گرفته و پیش بینی‌ها نشان دهنده آن است که قیمت‌ها روندی کاهشی دارند و بازار اجاره و همچنین بازار خرید و فروش به سمت آرامش و کاهش قیمت حرکت می‌کند.

وی با بیان این که تمامی معاملات مسکن که در مشاوران املاک انجام می‌شوند باید از طریق کد رهگیری صورت گیرند و هیچ مشاور املاکی حق ندارد بدون کد رهگیری اقدام به انجام معامله کند، گفت:

به گفته مشاوران املاک بازار آرام است و به سمت ثبات قیمتی حرکت می‌کند.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک در پایان پیرامون تعطیلی‌های ناشی از محدودیت‌های کرونا، اظهار کرد:

طبق دستور ستاد ملی مقابله با کرونا تمامی مشاوران املاک از هفته گذشته تعطیل هستند و هیچ مشاوری حق ندارد در این ایام فعالیت صنفی داشته باشد.

*افزایش بیش از ۳۸ درصدی اجاره بها در زمستان ۹۹*

شایان ذکر است، متوسط افزایش هزینه اجاره‌بها برای خانوارهای واحدهای مسکونی که تمدید قرارداد داشته‌اند، در فصل زمستان ۱۳۹۹ برابر با ۳۸.۶ درصد بوده است.

نرخ تورم چهار فصل منتهی به فصل زمستان ۱۳۹۹ در مقایسه با دوره مشابه سال ۹۹ در بخش اجاره‌بها، برابر با ۲۷.۵ درصد است.

همچنین مرکز آمار از افزایش ۴.۴ درصدی شاخص قیمت اجاره‌بهای واحدهای مسکونی در مناطق شهری در فصل زمستان سال ۹۹ خبر داده است.

برچسب‌ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*