افزایش عمر کاری سگمنت‌های ماشین‌های ریخته‌گری مداوم به یک میلیون تن تختال


Hesam 1 خرداد 1400 دقیقه مطالعه
iOS 14

*افزایش عمر کاری سگمنت‌های ماشین‌های ریخته‌گری مداوم*

روح‌الله بیران‌وند از افزایش عمر کاری سگمنت‌های ماشین‌های ریخته‌گری مداوم به یک میلیون تن تختال با صرفه‌جویی بیش از ۵ میلیارد تومان خبر داد و گفت:

در تمام فولادسازهای دنیا، عمر کاری یک میلیون تن تختال به‌عنوان هدف و معیار (بنچ مارک) برای سگمنت‌های ماشین‌های ریخته‌گری در نظر گرفته می‌شود و رسیدن به این میزان تولید به ازای هر سگمنت، نشان‌دهنده کیفیت مطلوب سیستم نگهداری و تعمیرات در ماشین‌های ریخته‌گری و تأمین قطعات استاندارد و بی‌عیب است.

از این‌ رو کسب عمر یک میلیون تن تختال برای هر سگمنت، به‌ عنوان شاخصی مهم در سنجش کیفیت نگهداری تعمیرات ماشین‌های ریخته‌گری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

*جزئیات سگمنت‌های ماشین‌های ریخته‌گری*

وی جزئیات سگمنت‌های ماشین‌های ریخته‌گری مداوم را برشمرد و گفت:

سگمنت‌های ماشین‌های ریخته‌گری مداوم مجموعه‌ای از دو ردیف غلتک هستند که یک ردیف در زیر تختال و ردیف دیگر روی تختال قرار می‌گیرد و علاوه بر حفظ کیفیت سطحی تختال، وظیفه حرکت دادن شمش به سمت انتهای ماشین ریخته‌گری را بر عهده دارند.

*لزوم مجهز بودن سگمنت‌های ماشین ریخته‌گری به سیستم‌های مختلفی*

بیران‌وند بر لزوم مجهز بودن سگمنت‌های ماشین ریخته‌گری به سیستم‌های مختلفی تاکید کرد و افزود:

با توجه به اینکه تختال در حین حرکت در ماشین ریخته‌گری، نیروهای استاتیکی و داینامیکی بسیار سنگینی به تجهیزات و سازه ماشین وارد می‌کند، لازم است سگمنت‌های ماشین ریخته‌گری مجهز به سیستم‌های مختلفی از جمله هیدرولیک، روانکاری برخط و خنک‌کاری هم‌زمان نیز باشد.

تجمع این سیستم‌ها در کنار تعداد زیادی غلتک در داخل یک تجهیز به اسم سگمنت سبب افزایش حساسیت و حیاتی شدن این تجهیز می‌شود.

*متوسط هزینه هر تعویض سگمنت چقدر است؟*

رئیس تعمیرگاه ریخته‌گری مداوم در پایان با بیان اینکه متوسط هزینه هر تعویض سگمنت حدود یک تا ۱٫۵ میلیارد تومان است که هزینه‌ای قابل‌ ملاحظه از منظر مالی است، اظهار کرد:

در مجموع گاهی تا حدود ۱۰۰۰ قطعه ریز و درشت بر روی یک سگمنت نصب می‌گردد و چنانچه هرکدام از این قطعات آسیب ببیند، به‌ نحوی‌که سگمنت نتواند عملکرد مورد انتظار را داشته باشد، باید ماشین ریخته‌گری را متوقف کرد و اقدام به تعویض سگمنت نمود.

تعویض هر سگمنت علاوه بر متوقف کردن خط تولید، هزینه‌های تعویض قطعاتی ازجمله غلتک و سیلندر هیدرولیک را نیز به دنبال دارد.

*رئیس تعمیرات ماشین‌های ریخته‌گری مداوم ۱ تا ۴/ افزایش عمر سگمنت‌ها با اصلاح قطعات*

رئیس تعمیرات ماشین‌های ریخته‌گری مداوم ۱ تا ۴ با توجه به هزینه تعویض هر سگمنت، همواره تلاش می‌شود که با حفظ و ارتقای کیفیت محصول، تعداد تعویض سگمنت‌ها در ماه و سال کاهش داده شود، عنوان کرد:

بدیهی است برای کاهش تعداد تعویض‌ها، باید با اصلاح و بهینه‌سازی قطعات و تعمیرات و ارتقای نگهداری و پشتیبانی سگمنت در حین بهره‌برداری، عمر سگمنت‌ها را افزایش داد.

مرادی در پایان، افزود:

در همین راستا تعمیرگاه ریخته‌گری مداوم هر سال با همکاری دفتر فنی تعمیرات ریخته‌گری، تیم تعمیرات پیشگیری و تعمیرات جنبی ریخته‌گری و تعمیرگاه مرکزی، اقدام به اجرای پروژه‌های متنوعی جهت افزایش عمر سگمنت‌ها و کاهش تعداد تعویض‌ها می‌نماید.

*رئیس تعمیرات و سرویس‌های جنبی ریخته‌گری مداوم/ افتخارات شرکت فولاد مبارکه*

رئیس تعمیرات و سرویس‌های جنبی ریخته‌گری مداوم نیز در این زمینه گفت:

از ابتدای سال ۹۸ تاکنون پروژه‌های مختلفی جهت بهبود تعمیرات غلتک‌ها، سیلندرهای هیدرولیک و قطعات و اتصالات آب و هیدرولیک سگمنت‌ها انجام شده که نه‌تنها منجر به کاهش تعداد تعویض‌ها گردیده، بلکه سبب شده در چندین مورد، رکورد عمر کاری سگمنت‌ها شکسته شود و حتی از رکوردهای جهانی نیز عبور کند و این امر افتخار و برگ زرین دیگری در کارنامه شرکت فولاد مبارکه است

افشاری در ادامه، تصریح کرد:

بر اساس نتایج به‌دست‌آمده و با توجه به کاهش ۵ عددی تعویض سگمنت‌ها نسبت به سال قبل، این اقدام حدود ۵٫۵ میلیارد تومان کاهش هزینه‌های تعمیراتی را در برداشته و علاوه بر آن به همین نسبت، مدت‌زمان توقفات اضطراری و توقفات برنامه‌ریزی ماشین‌های ریخته‌گری کاهش پیدا کرده است.

رئیس تعمیرات و سرویس‌های جنبی ریخته‌گری مداوم در پایان، کاهش توقفات ماشین‌های ریخته‌گری را به معنای افزایش آماده‌ به‌ کاری ماشین‌های ریخته‌گری دانست و گفت:

موفقیت‌های شرکت فولاد مبارکه در سال ۹۹ ماحصل تلاش‌ها و برنامه‌ریزها مختلفی بوده و رکوردهای عمر سگمنت‌ها نیز نقش بسزایی در کسب این موفقیت داشته است.

برچسب‌ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*