افزایش ۱۶ درصدی تعرفه مشترکان پرمصرف ‌آب و برق


Hesam 18 فروردین 1400 دقیقه مطالعه
iOS 14

*افزایش تعرفه آب و برق*

رضا اردکانیان در حاشیه مراسم افتتاح طرح‌های برقی پویش هر هفته الف ب ایران در سال ۱۴۰۰، در جمع رسانه‌ها، اظهار کرد:

مصوبه هیئت وزیران درباره افزایش تعرفه آب و برق فقط مربوط به سال جاری نیست بلکه از سال ۹۷ مطرح است.

آن زمان پیشنهاد ۲۰ درصد و بیشتر مطرح شد، اما آنچه که دولت مصوب کرد این بود که هر ساله تعرفه آب و برق هر دو از ابتدای اردیبهشت‌ماه فارغ از اینکه نرخ تورم چقدر است برای رعایت‌کنندگان الگوی مصرف، فقط هفت درصد افزایش یابد.

اردکانیان در ادامه افزود:

‌در همان مصوبه ذکر شده کسانی که از الگوی مصرف بیشتر مصرف می‌کنند بر اساس ترتیباتی که در مصوبه آمده ۱۶ درصد افزایش خواهند داشت.

*تغییر دولت مانع خدمت‌رسانی نیست*

وزیر نیرو به موضوع تغییر دولت اشاره و خاطرنشان‌کرد:

این امر منحصر است به انتخاب رئیس جمهوری جدید و بعد تشکیل کابینه، اما وزارتخانه‌ها، مدیریت‌ها و شرکت‌ها و پرسنل برسرکار و مسوولیت خود هستند و برنامه‌ریزی دستگاه‌ها به ویژه دستگاه‌هایی مانند وزارت نیرو به این ترتیب است که اهمیت سال جاری مانند سال ۹۹ خواهد بود.

وی در ادامه افزود:

‌البته به این نکته مهم توجه داریم که سال جاری به دلیل انتخابات و ضرورت حضور و مشارکت حداکثری مردم و به ‌طور طبیعی توجهی که ممکن است دیگران از بیرون داشته باشند، باید در جهت خدمت‌رسانی بهتر و فراهم کردن شرایطی که مردم رضایت خاطر مناسبی داشته باشند حرکت کنیم.

*شرایط تامین برق خوب است*

اردکانیان با بیان این که شرایط تولید برق خوب است و مطابق برنامه واحدهایی که باید در مدار باشند، هستند، گفت:

واحدهایی که تحت تعمیر هستند پیش از فصل گرم به مدار خواهند آمد و واحدهای جدید هم که باید افتتاح شوند، به بهره‌برداری خواهند رسید.

وی در ادامه افزود:

تفاهم‌هایی که باید با مصرف‌کنندگان بزرگ انجام شود برای رعایت ملاحظه‌های مربوط به ساعت‌های اوج بار انجام خواهد شد و مهمتر از همه این‌ها خود مردم هستند که در استفاده از دستگاه‌های سرمایشی به خصوص در مناطق گرمسیری کشور بیش از قبل رعایت خواهند کرد زیرا هنوز گرفتار بیماری کرونا هستیم و باید با اطمینان خیلی بیشتری عرضه برق به همه مرکزهای درمانی، خدماتی و مسکونی انجام شود.

*شرایط بارش‌ها مناسب نیست*

اردکانیان درباره شرایط بارش‌ها، بیان کرد:

در بخش آب شرایط کمی متفاوت است، سال آبی جاری که اکنون در نیمه آن هستیم به نسبت سال ۹۹ و به نسبت متوسط بلندمدت با کاهش بارش‌ها همراه است و بین ۳۰ تا ۴۰ درصد کاهش دارد بنابراین ضمن حفظ اولویت تامین مصارف شرب و بهداشت، به ‌طور طبیعی بخش بزرگ و مهم مصرف‌کننده آب شیرین یعنی بخش کشاورزی باید توجه کافی و لازم را به شرایط سال جاری داشته باشد.

وی در ادامه افزود:

همکاران ما با جدیت برنامه ریزی لازم برای تامین آب شرب را در دستور کار دارند و دولت هم توجه و حمایت خوبی داشته است، به طوری که در بودجه ۱۴۰۰ احکام بسیار خوبی را در اختیار داریم.

نتیجه اجرای این احکام یک رونق و شکوفایی مناسب تری در عرصه آب و برق به خصوص در بخش آب شرب و به ویژه مناطق روستایی باشد.

وزیر نیرو با بیان این که در مجموع شرایط بسیار خوبی در صنعت آب و برق از نظر بودجه‌ای فراهم است و کمک رسانه‌ها نیز در سال جاری به عنوان پل ارتباطی مناسب با مردم جدی تر خواهد بود، گفت:

از همین حالا بدون ایجاد نگرانی و التهاب یکدیگر را سفارش خواهیم کرد تا مصرف صحیح‌تر آب و انرژی داشته باشیم تا بتوان تابستان آرامی را سپری کرد.

*شیرین سازی آب مورد حمایت است*

اردکانیان درباره حمایت از ساخت آب شیرین‌کن‌ها، بیان کرد:

ما نه تنها از ساخت آب شیرین کن توسط سازمان انرژی اتمی حمایت می‌کنیم، بلکه توسط هر شخص حقیقی و حقوقی که پا پیش بگذارند و در مناطقی که کشور نیازمند است آب شیرین کن بسازند به طور قطع حمایت خواهیم کرد.

برای سال ۱۴۰۰ در بودجه رقم مناسب تری از سال ۹۹ برای خرید تضمینی آب شیرین پیش بینی شده که وقتی بخش خصوصی یا هر جایی غیر از وزارت نیرو برای تامین آب اقدام می‌کند که یک شکل آن شیرین کردن آب دریا است، ما قرارداد می‌بندیم و برابر ضوابط خرید آب را تضمین می‌کنیم و همین الان طرح‌های بزرگ آب شیرین‌کن درحال بهره‌برداری و اجرا است.

وی در ادامه افزود:

به عنوان نمونه اتفاق بزرگی که در این دولت رخ داد استان هرمزگان به عنوان یک استان گرمسیری و در معرض خشکسالی، حدود ۵۰ درصد آب مورد نیاز را از طریق آب شیرین کن تامین می‌کند که نقطه مثبتی در این استان است و این مهم در بوشهر هم در حال اجرا است.

*کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و افغانستان در کابل*

وزیر نیرو در پایان پیرامون ساخت سد توسط افغانستان، اظهار کرد:

اینکه کشورها اقدام برای سدسازی کنند اتفاق غیر معمولی نیست، به خصوص حالا که بحث تغییر اقلیم و خشکسالی‌ها و ترسالی‌های متوالی مطرح است.

به‌ طور طبیعی یکی از راه‌های مقابله با خشکسالی‌ها این است که سدهایی ساخته شوند که در مواقع ترسالی بتوانند آب شیرین را ذخیره کنند تا در مواقع خشکسالی استفاده شده و از آسیب سیل جلوگیری شود و ما هم در این زمینه طرح‌هایی داریم.

اما اینکه اگر معاهداتی باشد و اجرای این طرح‌ها اختلافی در انجام آن تعهدات و معاهدات ایجاد کند، مساله قابل توجهی است. ما با همسایگانمان بر نحوه استفاده از منابع آب مشترک و رودخانه‌های مرزی معاهداتی داریم که دقیق اجرا می‌شوند و همه بر اجرای آن متعهد هستند.

بحث‌های زیست محیطی در منطقه سیستان و بلوچستان حائز اهمیت است که در دستور کار مشترک بین ما و افغانستان هست وزارت نیرو هم به عنوان مسوول کمیسیون مشترک به زودی اجلاس کمیسیون مشترک را در کابل برگزار می‌کند و این مسایل در کنار سایر مسایل مورد بحث قرار خواهد گرفت.

برچسب‌ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*