انتقاد دبیر اتحادیه تولید نساجی و پوشاک از تصویب لایحه افزایش مناطق آزاد


Hesam 28 اردیبهشت 1400 دقیقه مطالعه
iOS 14

*انتقاد دبیر اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک از تصویب لایحه افزایش مناطق آزاد*

سعید قدیری با اشاره به اینکه اخیراً مجمع تشخیص مصلحت نظام لایحه افزایش مناطق آزاد تجاری را به تصویب رسانده است، گفت:

تصویب این لایحه درحالی انجام شده است که این موضوع قبلاً چندین بار در مجلس بررسی و در نهایت با اختلاف نظر بین مجلس و شورای نگهبان به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارسال شده بود.

دبیر اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک با اعلام اینکه اختلاف دولت، مجلس و شورای نگهبان عاملی شد تا مجمع تشخیص مصلحت نظام به موضوع افزایش مناطق آزاد ورود پیدا کند، افزود:

جالب اینجاست در مرکز پژوهش‌های مجلس و هیئت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام، لایحه افزایش مناطق آزاد مورد انتقاد جدی بود و افزایش آن با مخالفت این دو بخش روبه‌رو شده بود اما متأسفانه مجمع تشخیص مصلحت نظام تصمیم به تصویب لایحه افزایش مناطق آزاد تجاری گرفته است.

وی با بیان اینکه در شرایطی لایحه افزایش مناطق آزاد به تصویب رسیده است که مجلس مشغول بررسی لایحه اصلاح قانون مناطق آزاد است، گفت:

برای ما سؤال به‌ وجود آمده است، چرا در شرایط فعلی که هیئت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام و مرکز پژوهش‌های مجلس با تصویب لایحه افزایش مناطق آزاد مخالف بودند این موضوع به تصویب رسیده است.

*خطر آسیب کسب و کارهای مرتبط با پوشاک، کفش و نساجی*

دبیر اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک در پایان با انتقاد از اینکه هنوز اشکالات مناطق آزاد که به‌ نوعی ضد تولید هستند مورد اصلاح قرار نگرفته است، اظهار کرد:

چرا مناطقی که قرار بود کمک به تولید باشند، اما بیشتر کمک به واردات می‌کنند باید افزایش پیدا کنند، قرار بود در مناطق آزاد بسترهای لازم برای حمایت از تولیدکننده داخلی صورت گیرد اما متأسفانه این موضوع اجرایی نشده است.

از نظر بخش خصوصی، افزایش تعداد مناطق آزاد با توجه به عملکرد قبلی این مناطق و بدون رفع عملی معضلات و ایرادات مناطق فعلی، به هیچ عنوان مورد تأیید نیست و بخش بزرگی از کسب و کارهای مرتبط با پوشاک، کفش و نساجی را مورد مخاطره قرار خواهد داد.

برچسب‌ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*