انجام توافقات اولیه برای سرمایه‌گذاری ۵.۳ میلیارد دلاری ایران در افغانستان


Hesam 25 اردیبهشت 1400 دقیقه مطالعه
iOS 14

*سرمایه‌گذاری ۵.۳ میلیارد دلاری ایران در افغانستان*

سیدحسین میرشفیع سرمایه‌گذاری ۵.۳ میلیارد دلاری ایران در افغانستان خبر داد و اظهار کرد:

براساس هماهنگی‌هایی انجام شده، ایران ۵.۳ میلیارد دلار در پروژه‌های عمرانی و زیربنایی حمل و نقل افغانستان و صدور خدمات فنی- مهندسی سرمایه‌گذاری می‌کند که این اقدام در چارچوب مذاکراتی در خصوص جزئیات پروژه‌ها و شرکت‌هایی که قرار است در افغانستان فعالیت کنند، در حال پیگیری است.

*سرمایه‌گذاری برای توسعه مسکن در شهرهای جدید و پرجمعیت افغانستان*

وی درباره اینکه در زمینه مسکن نیز تفاهم‌نامه‌ای در حال تدوین است که علاوه بر زیرساخت‌های حمل‌ و نقل بخش خصوصی ایران در زمینه ساختمان‌سازی در افغانستان مشارکت کند، گفت:

این سرمایه‌گذاری‌ در شهرهای جدید و نیز احداث ساختمان‌های بلند در شهرهای بزرگ آن کشور نظیر کابل، هرات، مزارشریف و قندهار امکان پذیر خواهد بود.

پیش‌نویس تفاهمنامه در این خصوص تهیه شده و از طریق مراجع دیپلماتیک در حال پیگیری است و برآورد می‌شود ۵ تا ۱۰ هزار واحد مسکونی توسط سرمایه‌گذاران ایرانی و با مشارکت شرکت‌های افغانستانی در این چارچوب اجرا شود.

*آمادگی ایران برای احداث و تکمیل راه آهن هرات- مزارشریف*

مشاور وزیر راه و شهرسازی در تشریح پروژه‌های مهمی که قرار است با سرمایه‌گذاری ایران در افغانستان اجرا شود، گفت:

پروژه راه‌آهن هرات- مزارشریف در شمال افغانستان، از پروژه هایی است که در برنامه سرمایه‌گذاری و تکمیل توسط شرکت‌های ایرانی است، این مسیر ریلی می‌تواند ارتباط ریلی ایران را به آسیای میانه و کشور چین، فراهم کند.

وی طول این راه‌آهن را ۶۵۶ کیلومتر ذکر کرد و افزود:

این راه‌آهن با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی ایران اجرا شده و به بهره‌برداری می‌رسد.

برآورد اجرای این پروژه ۲.۲ میلیارد دلار است.

*سرمایه‌گذاری ایران در توسعه حمل و نقل جاده‌ای افغانستان*

میرشفیع در ادامه با بیان اینکه در زمینه راه‌سازی نیز مذاکرات خوبی با افغانستان انجام شده است، یادآور شد:‌

وزارت فواید عامه این کشور، پروژه‌های مهمی که برای افغانستان از نظر ترانزیتی و حمل و نقلی مهم است به ایران معرفی کرده، به دنبال آن، وزارت راه و شهرسازی با انجمن صادرکنندگان خدمات مهندسی مذاکراتی مقدماتی داشته و زمینه همکاری مشترک به همتای افغانستانی اعلام شده است.

نماینده وزیر راه و شهرسازی در امور افغانستان درباره اینکه در زمینه حمل و نقل برای کاهش تعرفه‌های حمل و نقل بار و افزایش تردد در پایانه‌ها با سرعت و دقت بیشتر، توافقات خوبی با وزارت ترانسپورت افغانستان انجام شده است، اظهار کرد:

ایران در زمینه صدور خدمات مهندسی و همچنین در زمینه مبادله دانش مهندسی آمادگی دارد تا مشارکت جدی در افغانستان، داشته باشد.

جامعه مهندسان ایران تمایل و آمادگی دارند تا در افغانستان دفتر نمایندگی تاسیس کنند.

وی همچنین از آمادگی سازمان نظام مهندسی ساختمان برای داشتن دفتری در افغانستان در موضوع ارایه خدمات فنی- مهندسی خبر داد و گفت:

توسعه ارتباطات، آموزش و بهبود استانداردهای ساخت‌وساز از اهم برنامه‌هایی است که جامعه مهندسان و سازمان نظام مهندسی در خصوص آن اعلام آمادگی کرده‌اند.

*توافق ۲ کشور برای تسهیل حمل‌ونقل ریلی*

مشاور وزیر راه و شهرسازی در مورد تضمین امنیت در مسیر خط آهن خواف- هرات، تصریح کرد:

تکمیل راه‌آهن خواف و هرات سال‌ها نیمه تمام و متوقف باقی مانده بود که سال ۹۹ این راه‌آهن از سوی روسای‌جمهور دو کشور افتتاح شد.

در زمینه بهره‌برداری از این خط آهن، تجار ایران و افغانستان استقبال خوبی داشتند.

اکنون هماهنگی‌هایی بین روسای راه‌آهن دو کشور برای تسهیل عبور و مرور و ضمانت‌های امنیتی و فنی انجام شده که در نهایت، باید به امضای روسای راه آهن دو کشور برسد.

وی در خصوص همکاری ایران و افغانستان در بخش جاده‌ای و استقبال افغانستان از ترانزیت بین مرزهای دو کشور و سرمایه‌گذاری در حوزه تزانزیت در پایانه‌های مرزی با کشور افغانستان، گفت:

ایران سه مرز جاده‌ای مهم با افغانستان دارد که در هر سه مرز و پایانه مشکلاتی وجود داشت که در توافق های پیش رو مشکلات برطرف می‌شوند.

میرشفیع در ادامه، تاکید کرد:

در مرز دوغارون که در فاصله ۱۲۰ کیلومتری به شهر هرات متصل می‌شود، اختلال ورود و خروج در این دو پایانه در این مرز وجود داشت که از سوی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای پیگیری‌های خوبی انجام شده و نظم مناسبی در مرز دوغاورن ایجاد شده است.

در ماه‌های گذشته اتفاق ناگوار و آتش‌سوزی در اسلام‌قلعه در پایانه مرزی در افغانستان رخ داد که سبب شد، افغانستان مصمم به نظم دادن و تسهیل در دسترسی‌ها شود.

*احداث پل دوم میلک با سرمایه‌گذاری ایران و افغانستان*

مشاور وزیر راه با بیان اینکه پایانه مرزی مهم دیگر که منطقه زابل ایران را به منطقه نیمروز افغانستان متصل می‌کند، مرز میلک است، گفت:

ترافیک زیاد این پایانه از یک پل مرزی عبور می کند که موجب معطل ماندن کامیون‌ها دو طرف مرز می‌شود که قرار بود، پل دومی با سرمایه‌گذاری مشترک دو کشور در این منطقه مرزی، احداث شود که این توافق به زودی اجرایی خواهد شد.

میرشفیع، احداث و بهسازی مسیر جاده‌ای ماهیرود به میلک را از دیگر برنامه‌ها و کمک ایران به افغانستان عنوان کرد و افزود:

پایانه مهم دیگر هم مرز با افعانستان، ماهیرود در مسیر بیرجند تا فراه است.

با وجود وضعیت مناسب پایانه ماهیرود مسیر ماهیرود تا فراه به طول ۱۲۰ کیلومتر وضعیت خوبی ندارد.

در قالب کمک‌های ایران به افغانستان مصوب شده که ایران این جاده را با سرمایه خود بسازد.

این جاده ظرف سال ۱۴۰۰ و نیمه اول ساده ۱۴۰۱ تکمیل می‌شود و به بهره‌برداری خواهد رسید.

*بهره‌برداری از مسیر جاده‌ای ماهیرود به میلک تا سال ۱۴۰۱*

مشاور وزیر راه و شهرسازی در امور افغانستان در پایان، ارزش کمک جدید ایران برای تکمیل این محور را ۲۰ میلیون دلار برآورد کرد و اظهار داشت:

۳۰ کیلومتر این جاده در سال جاری و ۲۳ کیلومتر نیز در سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

مجموعه این کارها کمک خواهد کرد تا شاهد توسعه افغانستان باشیم.

امیدواریم با کاهش ناامنی‌ها و خروج آمریکا از آن کشور، افق‌های روشنی برای کشور افغانستان و توسعه مناسبات دو کشور فراهم شود.

برچسب‌ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*