ایجاد ۴۱ هزار و ۵۰۱ شغل جدید در شهرک‌های صنعتی


Hesam 25 فروردین 1400 دقیقه مطالعه
iOS 14

*دلایل رشد صدور پروانه‌های بهره‌برداری و اشتغال صنعتی*

علی رسولیان با بیان این مطلب به رشد ۳۰ درصدی اشتغال ناشی از صدور پروانه‌های بهره‌برداری در بخش صنعت و معدن کشور نیز اشاره کرد و اظهار کرد:

این امر نشان می‌دهد که سال ۹۹ وضعیت صنعت و معدن با رشد در همه ابعاد همراه بوده است

وی، افزایش نرخ ارز، محدودیت واردات کالا و سیاست‌های اتخاذ شده در این زمینه را از جمله دلایل رشد صدور پروانه‌های بهره‌برداری و اشتغال صنعتی در کشور اعلام کرد.

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در ادامه، تصریح کرد:

همچنین سال ۹۹ با بیش از ۸۳ درصد رشد، شاهد انعقاد بیش از ۱۰ هزار و ۶۰۰ قرارداد واگذاری زمین در گستره‌ای بالغ بر ۴ هزار و ۵۰۰ هکتار در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور بوده‌ایم که این امر نیز از استقبال سرمایه‌گذاران و کارآفرینان برای حضور در عرصه صنعت و تولید حکایت دارد.

سال ۱۴۰۰ وزارت صنعت با توجه به تعیین شعار سال از سوی رهبر معظم انقلاب، از همان ابتدا و در پی اقدامات سال ۹۹ نسبت به شناسایی موانع تولید در بخش‌های درون سازمانی و فراسازمانی اقدام نموده‌ است که امیدواریم با کمک و پشتیبانی‌های تمامی ارکان دولت و مجلس شورای اسلامی، مصوبات لازم برای رفع موانع تولید در کشور صورت بگیرد.

*دلیل تعطیلی ۵۶ درصد واحدها، کمبود نقدینگی است*

وی یکی از مهم‌ترین اولویت‌های سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران را تعیین تکلیف وضعیت واحدهای صنعتی راکد اعلام کرد و اظهار داشت:

سال ۹۹ احیاء یک هزار و ۵۰۰ واحد تولیدی راکد در دستور کار این سازمان قرار گرفت.

از این رو ۹۰۰ مشاور از بخش‌های خصوصی و دانشگاهی در ۲۸ کلینیک عارضه یابی کسب و کار مستقر شدند که با رصد و ارزیابی آن‌ها مشخص شد، ۵۹ درصد از واحدها مشکل نقدینگی دارند که با کمک بانک‌ها یک هزار و ۵۵۷ واحد راکد وارد چرخه تولید شدند و ۲۵ هزار و ۹۸۸ شغل جدید نیز ایجاد شد.

معاون وزیر صنعت درباره اینکه چه تعداد واحد تولیدی احیا شدند، گفت:

همچنین در سال پیش ۴ هزار و ۶۱۱ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری جدید در شهرک‌ها و نواحی صنعتی سراسر کشور انجام شد که امیدواریم با اجرای برنامه‌های تهیه شده بتوانیم سال ۱۴۰۰ یک هزار و ۶۰۰ واحد راکد را در شهرک‌های صنعتی و ۸۰۰ واحد را در خارج از شهرک‌های صنعتی با کمک بانک‌ها شناسایی و به مدار تولید بازگردانیم.

*وضعیت واحدهای تملیکی*

رسولیان در ادامه رسیدگی به وضعیت واحدهای تملیکی را نیز از جمله برنامه‌های مهم سازمان متبوع خود عنوان کرد و افزود:

یک هزار و ۷۱۰ واحد تملیک شده بانک‌ها در سطح کشور شناسایی شده است که ۴۰۰ واحد راه‌اندازی شده و در سال جاری نیز لازم است در این زمینه کمک‌های لازم به‌ویژه برای افرادی که صاحب تولید هستند انجام شود.

*ایجاد ۱۰۰ هزار شغل جدید با همکاری نظام بانکی*

وی ایجاد ۱۰۰ هزار شغل جدید در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور با همکاری نظام بانکی را از دیگر برنامه‌های این سازمان اعلام و اضافه کرد:

این برنامه سال ۱۴۰۰ برای واحدهای صنعتی راکد، واحدهای تملیکی، افزایش ظرفیت تولید و پروانه‌های بهره‌برداری جدید پیش‌بینی شده است.

بر اساس شناسایی‌های صورت گرفته ۹ هزار طرح در دست ساخت و ساز وجود دارد که بالای ۶۰ درصد سرمایه آن‌ها متعلق به بخش خصوصی است که اگر بتوانیم با کمک بانک‌ها این تعداد را به مرحله بهره‌برداری برسانیم، ۱۸۰ هزار شغل جدید در این بخش در کشور ایجاد می‌شود.

*برنامه‌های مهم سازمان صنایع کوچک در سال ۱۴۰۰*

رسولیان همچنین تهیه بسته‌های تشویقی، از جمله تسهیلات و مشوق‌های ویژه برای سرمایه‌‌گذارانی که تولید خود را زودتر از موعد مقرر به بهره‎‌برداری برسانند، تفویض اختیار بیشتر به هیأت مدیره شرکت‌های استانی تابعه، اعطای مشوق‌ ۱۰ درصدی، واگذاری زمین بدون انجام فرآیند مزایده و تأمین مالی حداقل یک هزار سوله کوچک برای استقرار شرکت‌های دانش بنیان در شهرک‌های صنعتی را از جمله برنامه‌های مهم سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در سال پشتیبانی و مانع‎‌زدایی از تولید عنوان کرد.

*دو مشکل جدی در کشور چه بود؟*

وی در بخش دیگر سخنان خود با بیان اینکه در گذشته ما دو مشکل جدی در کشور داشتیم که یکی مؤسسه مالی اعتباری میزان با ۹۷۰ هزار سپرده‎‌گذار و دیگری مجموعه پدیده شاندیز با ۱۲۳ هزار سرمایه‌گذار و سهامدار بود یادآور شد:

این معضل با حمایت و ورود جدی بانک صادرات ایران بدون اینکه هزینه‌ای بر دولت تحمیل شود، مدیریت شد.

*اجرای مانع‌زدایی و حمایت یکپارچه از تولید در بانک صادرات ایران*

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در پایان با اشاره به این‌که در سال‌های گذشته هم این بانک نقش مؤثری در صنعت خودروسازی و قطعه سازی در استان خراسان رضوی داشت، اظهار امیدواری کرد با اجرای مانع‌زدایی و حمایت یکپارچه از تولید در بانک صادرات ایران نیز شاهد موفقیت و رفع بخشی از مشکلات اقتصادی کشور باشیم.

برچسب‌ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*