تخفیف ۸۰ درصدی برای توسعه حمل و نقل ترکیبی در دریای خزر


Hesam 1 خرداد 1400 دقیقه مطالعه
iOS 14

*راه‌اندازی خط کشتیرانی رو-رو در بنادر شمالی*

خسرو سرایی در مورد راه‌اندازی خط کشتیرانی رو-رو در بنادر شمالی کشور ، اظهار داشت:

تجار کشور ما برای تجارت با کشورهای ساحلی خزر و دیگر کشورهای هدف در این مسیر، باید بتوانند از شیوه های مختلف حمل با هزینه های رقابتی بهره مند شوند و اتکا به یک شیوه حمل ممکن است تجارت را ناپایدار کند.

سازمان بنادر و دریانوردی برای کاهش مشکلات تجار با رایزنی و پیگیری‌های مستمر موفق شد، خدمات کشتیرانی رو-رو کامیونی را بین بنادر شمال و کشورهای حاشیه خزر به ویژه روسیه و قزاقستان برقرار کند و در همین راستا در اولین اقدام و برای کاهش هزینه‌های بندری، این نوع کشتی‌ها از تخفیف ۸۰ درصدی برخوردار شدند.

وی با اشاره به اینکه پیگیری‌هایی نیز از سوی مراجع ذی ربط برای ارائه مجوز خرید و ساخت کشتی‌های رو-رو به سرمایه‌گذاران به عمل آمده است، خاطر نشان کرد:

انتظار می‌رود این پیگیری‌ها به زودی نتیجه‌بخش باشد و در عین حال امیدوار هستیم شرکت‌های کشتیرانی ایرانی فعال در خزر و دیگر شرکت‌های علاقه‌مند نیز بهره‌برداری از حداقل یک فروند کشتی رو-رو را در دستور کار خود قرار دهند.

*تقاضای بار برای کشتی‌های رو-رو زیاد است*

سرایی با بیان اینکه تقاضای بار برای این نوع کشتی ها بسیار بالا است، گفت:

از طرف دیگر برای صاحب کالا نیز حمل کالا با استفاده از حمل ترکیبی کامیون-کشتی بسیار کم هزینه خواهد بود، چرا که در رابطه با بسیاری از هزینه های بندری بر کالا نظیر انبارداری، باربری و بخشی از خن کاری معاف خواهند بود.

اعداد و ارقام نشان می‌دهد راه‌اندازی خط رو-رو موجب کاهشکاهش هزینه های حمل، افزایش ایمنی حمل کالا و کامیون و افزایش بهره وری برای تجار کشور شده است.

*نقش شرکت‌های فورواردر*

مدیرکل ترانزیت و توافقنامه‌های سازمان بنادر و دریانوردی در پایان با اشاره به نقش شرکت‌های فورواردر، اظهار داشت:

با استفاده از خدمات رو-رو، مدت زمان سفر برای رانندگان کامیون بسیار کاهش یافته و صرفه‌جویی چشمگیری در هزینه سوخت، هزینه های جانبی به هنگام عبور از قلمروی کشورها و… می شود و شرط اصلی پایداری این خدمت آن است که از سمت خشکی برنامه ریزی دقیقی برای تامین کامیون در هر سفر صورت گیرد.

نقش شرکت‌های فورواردر به عنوان نماینده صاحب کالا برای انتخاب مسیر بهینه حمل از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و شرکت‌های مربوطه می‌توانند کمک شایانی به رونق این مسیر جدید کنند.

برچسب‌ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*