توافق ایران با ارمنستان برای جایگزینی مسیرهای جدید تجاری/ پیش‌بینی جهش در روابط اقتصادی با اوراسیا


manager 9 آبان 1400 دقیقه مطالعه
iOS 14

رئیس‌کل گمرک ایران از توافق با ارمنستان برای جایگزینی مسیرهای جدیدتجاری خبر داد.

*** جهش در روابط اقتصادی با اوراسیا

به گزارش صنایع، سید مهدی میراشرفی  که برای شرکت در همایش بین‌المللی گمرک به روسیه سفر کرده بود، اظهار کرد:
در گفتگوهای مفصل با مقامات روسیه و کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اورآسیا، به‌ویژه روسیه و ارمنستان، توافقات خوبی در زمینه توسعه همکاری‌های گمرکی و نیز استفاده از مسیرهای جایگزین حمل‌ونقل کالا به دست آمد.

میراشرفی با اعلام این که حجم مبادلات کالا بین ایران با اتحادیه اقتصادی اوراسیا مسیری صعودی در پیش گرفته است،افزود:
با توافقات حاصل‌شده به‌زودی شاهد جهش در مناسبات تجارت و بازرگانی با کشورهای عضو این اتحادیه خواهیم بود.

وی در جمع تجار و فعالان اقتصادی ایران در روسیه، بیان کرد:
۸۷هزار میلیارد دلار حجم کل جی‌دی‌پی دنیاست که بیش از ۵۰ درصد آن، که بیشترین درآمد و اشتغال را در کشورها ایجاد می‌کند، سهم صادرات و واردات است.
در زمان حاضر ۱۰ گمرک و بندر بزرگ دنیا در آسیا قرار دارد و چنانچه ظرفیت بندری و گمرکی خود را افزایش دهیم، از سهم ترانزیت، واردات و صادرات کالا، میلیاردها دلار درآمد برای کشورمان دنبال خواهد شد.
کریدورهای شرق به غرب و شمال به جنوب، دو راهگذر مهم بین‌المللی است که ایران در مسیر هر دو گذرگاه بین‌قاره‌ای قرار دارد.
ما هیچ راهی جز کمک به تجار و بازرگانان نداریم، چراکه موفقیت در تجارت بر اساس شانس نیست، بلکه موفقیت ناشی از برنامه‌ریزی دقیق و حاصل برنامه مدونی است که باید تدوین و اجرا شود.

میراشرفی با بیان این که ایران کشوری نیست که بخواهند به‌طور کامل تحریم کنند، تصریح کرد:
شاید بتوانند مسیرهای هوایی را با تحریم محدود کنند، اما مسیرهای زمینی و دریایی ایران که با ۱۵ کشور از زمین و دریا همسایگی دارد، قابل تحریم نیست.

*** تجارت ایران و روسیه

وی با تأکید به اهمیت گذرگاه‌های زمینی برای صادرات و واردات کالا بین ایران و روسیه، خاطر نشان کرد:
تکمیل هرچه سریع‌تر زیرساخت‌های دریایی و جاده‌ای، به‌ویژه در زمینه افزایش ناوگان کشتی‌های رو‌ـ‌رو در دریای خزر و تسهیلات بیشتر گمرکی، می‌تواند حجم مبادلات را افزایش دهد.

رئیس‌کل گمرک ایران در پایان، راجع به اقدامات گمرک ایران برای تسهیل مراودات تجاری بین ایران و روسیه در سه سال اخیر تأکید کرد:
گمرک ایران همچنان با جدیت پیگیر حل مشکلات گمرکی است.

*** استفاده از گمرک سبز

میراشرفی استفاده از گمرک سبز را یکی از مهمترین راه‌های تسهیل شرایط صادرات کالا به روسیه عنوان کرد و گفت:
برای استفاده از کریدور سبز گمرکی به حضور شرکت‌های بسیار بزرگ یا هلدینگ‌های تجاری نیاز است، اما متأسفانه در زمان حاضر شرکت‌های مدیریت صادرات، هلدینگ‌های تجاری یا شرکت‌های بزرگ فعال نیست و تنها بخش خصوصی یا شرکت‌های تجاری به‌صورت جزیره‌ای و کوچک وارد تجارت می‌شوند.

رئیس‌کل گمرک ایران به ضرورت تشکیل شرکت‌های بزرگ مدیریت صادرات، هلدینگ‌های تجاری و ورود شرکت‌های مادرتخصصی به بازار روسیه تصریح کرد و افزود:
در این صورت می‌توان از مزایای کریدور سبز گمرکی بهره برد.

اخبار مهم صنایع:

انتقادات جدی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از خودروسازان کشور/ ناکارآمدی مدیریتی قیمت تمام شده خودرو را به شدت افزایش داده است/ مدیران عامل خودروسازی‌ها باید پاسخگوی وزیر صنعت باشند

سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در گرو ثبات در شاخص‌های اقتصادی/ ضرورت هدایت نقدینگی به سمت تولید و صنعت

دیدار دبیر کل سازمان همکاری اقتصادی (اکو ) با وزیر امور خارجه

در این نشست سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه با تشریح وضعیت کنونی تجارت و بازرگانی بین ایران و روسیه، موانع و مشکلات گمرکی در مسیر مبادلات بازرگانی بین دو کشور را تشریح کرد.

به گزارش صنایع، رایزن بازرگانی و حیدری رایزن اقتصادی سفارت جمهوری اسلامی ایران، عضو اتاق مشترک بازرگانی و صنایع ایران و روسیه و نیز جمعی از تجار و فعالان اقتصادی ایرانی در روسیه در این نشست با بیان مشکلات ترانزیتی و گمرکی، پیشنهادات و راهکارهای خود در زمینه رفع مشکلات موجود را ارائه کردند.

انتهای پیام///

منبعصنایع

برچسب‌ها :