توسعه سرمایه‌گذاری، مهمترین موضوع کشور است


Hesam 16 فروردین 1400 دقیقه مطالعه
iOS 14

*تدوین بسته اجرایی پشتیبانی و مانع‌زدایی از تولید*

سعید زرندی در اولین جلسه مدیران معاونت طرح و برنامه در سال ۱۴۰۰، اظهار داشت:

بسته اجرایی پشتیبانی و مانع‌زدایی از تو‌لید، در سه ضلع وزارت صنعت دستگاه‌های همکار و مرتبط با تولید و بخش ارکان حاکمیت در دو بخش پشتیبانی و مانع زدایی برنامه تدوین می‌شود.

بخش اول که مرتبط با داخل وزارت صنعت، معدن و تجارت است در چهار بخش تفویض اختیارات وزارت‌خانه به استان‌ها و تشکل‌های خصوصی، حذف گلوگاه‌های داخلی، اصلاح رویه‌ها و حذف و اصلاح برخی از بخشنامه‌ها و آیین‌نامه‌ها است.

*پیگیری حذف مقررات زائد در بخش تولید خواسته مهم بخش خصوصی*

زرندی با بیان اینکه در فرآیند تدوین این بسته از بیش از ۸۰۰ نفر از فعالان صنعت، معدن و تجارت و صاحب‌نظران اقتصادی نظرخواهی در خصوص موضوعات مرتبط با تو‌لید شده است، تصریح کرد:

در این نظرخواهی مهم‌ترین موانع ت‍ولید، عدم ثبات اقتصاد کلان، تورم بالا، نبود نقدینگی مناسب، تحریم‌های خارجی و جذاب بودن بازارهای غیرمولد عنوان شده است، از دیدگاه این ۸۰۰ فعال عرصه تول‍ید و صاحب‌نظر اقتصادی مهم‌ترین اولویت‌هایی که وزارت صنعت باید در سال جدید پیگیری کند شامل:

پیگیری برای مقررات‌زدایی از بخش تول‍ید، ارائه مشوق‌های سرمایه‌گذاری، جداسازی بخش تولید از بازرگانی و تفویض امور به تشکل‌ها است.

وی بانک‌ها، سازمان مالیات، سازمان تأمین اجتماعی را به عنوان مهمترین دستگاه‌های ذکر شده با بیشترین اثر بر روی فرآیند تو‌لید معرفی کرد که نیازمند اصلاح و بازنگری در روابط با تو‌لید را دارند.

در این نظرخواهی، عوامل داخلی وزارتخانه مورد پرسش قرار گرفته که مهم‌ترین موضوعات که نیازمند اصلاح می‌باشد را به ترتیب شامل:

صدور مجوزهای صنعتی، موضوعات مرتبط با زیرساخت‌های شهرک‌های صنعتی و موضوعات مرتبط با واردات عنوان شده است.

*ضرورت توجه همه ارکان نظام به حوزه سرمایه‌گذاری*

زرندی با تاکید بر اینکه در این بسته مطالبه بخش تولید از سایر دستگاه‌ها به صورت شفاف بیان خواهد شد، اذعان کرد:

موضوع سرمایه‌گذاری از اصلی‌ترین اولویت‌های کشور است که ما هم در سال جدید آن را به صورت جدی دنبال خواهیم کرد، آینده اشتغال ، صادرات غیر نفتی ، رشد تولید و… در گرو توسعه سرمایه‌گذاری است که باید به عنوان یک موضوع بسیار مهم در همه ارکان نظام مورد توجه قرار گیرد.

برای توسعه سرمایه‌گذاری شاید نیازمند تغییر در برخی قوانین باشیم، زیرا در حال حاضر موانعی برای سازمان‌های توسعه‌ای، بانک‌ها و… برای ورود به سرمایه‌گذاری هستند.

*توسعه سرمایه‌گذاری با استفاده از شرکت‌های برتر*

وی در بخش دیگر صحبت‌های خود، به دو مدل برای توسعه سرمایه‌گذاری اشاره کرد و گفت:

مدل اول استفاده از بزرگان و شرکت‌های بزرگ و برتر کشور است که در حال مذاکره‌ با تک‌تک این شرکت‌ها هستیم تا آنها را وارد فاز سرمایه‌گذاری جدید در موضوعات اصلی تولید کشور کنیم، در ماه پایان سال با پنج شرکت بزرگ به تفاهم رسیدیم و برای جلب اعتماد و امنیت سرمایه‌گذاری پای این تفاهم‌نامه را نمایندگان همه ارکان حاکمیت امضا کردند تا سرمایه‌گذار با خیال راحت وارد عرصه سرمایه‌گذاری شود.

در سال جدید شرکت‌های بیشتری را برای ورود به عرصه سرمایه‌گذاری جدید تشویق می‌کنیم تا به هدف‌گذاری هزارهزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری جدید با کمک شرکت‌های بزرگ برسیم.

*استفاده از شیوه‌های نوین برای جذب سرمایه‌های خرد*

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت در پایان در خصوص استفاده از شیوه‌های نوین برای جذب سرمایه‌های خرد، اظهار داشت:

موضوع دوم که در سال جدید به صورت جدی در دستور کار قرار دارد، موضوع Crowdfunding یا همان جذب تامین سرمایه جمعی می‌باشد، باید تلاش کنیم با کمک سازمان بورس، شیوه‌های نوینی برای جذب سرمایه‌های خرد مردم به سمت سرمایه‌گذاری در بخش تولید را به پیش ببریم و لازم است با زمینه‌سازی فرهنگی و اصلاح برخی رویه‌ها و مقررات زمینه را برای این موضوع فراهم نماییم.

برچسب‌ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*