تکمیل آیین‌نامه اجرا و نظارت بر شهرسازی در سال ۱۴۰۰


Hesam 15 فروردین 1400 دقیقه مطالعه
iOS 14

محمد اسلامی تکمیل آیین‌نامه اجرا و نظارت بر ش‍هرسازی را یک اقدام مغفول مانده دانست و اظهار داشت:

با تکمیل این آیین نامه، از صدور پروانه، ساخت و سازهای غیرمجاز و رویه‌هایی که موجب این همه ناهنجاری در کشور شده است، جلوگیری خواهد شد.

باتوجه به ضوابط و الگوهایی که آن را در سال ۱۴۰۰ عملی خواهیم کرد، برای نخستین بار در تاریخ کشور این نظام قدرتمند در شهرسازی کشور پیاده خواهد شد.

وی با اشاره به دستاوردهای حوزه شهرسازی و معماری این وزارتخانه در سال ۹۹، بیان کرد:

نکته حائز اهمیت در حوزه ش‍هرسازی که در سال‌های ۹۸ و ۹۹ پایه‌گذاری شد، این بود که نگاه ما در شهرسازی، نگاه به مسائل اجتماعی و ضرورت پایبندی به الزامات ضوابط و ش‍هرسازی به ویژه به معماری ایران و اسلامی بود.

در این راستا توانستیم هر آنچه را که تبدیل به گره‌ای مزمن و کهنه شده بود، در سال ۹۹ با کار کارشناسی مستمر و مداوم حل کنیم و نگذاریم که هیچ مساله‌ای به عنوان درد مزمن در ش‍هرسازی کشور باقی بماند.

*شناسایی شهرهای بدون طرح جامع و طرح تفصیلی*

وزیر راه و شهرسازی در پایان با بیان اینکه‌ شهرهای بدون طرح جامع و طرح تفصیلی را شناسایی کردیم، تصریح کرد:

و همه را در دستور کار قرار دادیم، به گونه‌ای شد که برای آن‌ها مشاور تعیین کردیم و منابع برای آن در دستور کار قرار گرفت.

در دستور کار قرار دادن این شهرها بدون توجه به رویه‌های قبلی بود زیرا برخی سعی می‌کردند که این موضوع را به خاطر مسائلی، به گردن سایر نهادها از جمله شهرداری‌ها بیاندازند اما این‌ موضوعات به دلیل مسائل مالی و دیگر انگیزه‌های آشکار و پنهان و نیز افرادی که علاقه‌مند به تهیه طرح جامع و تفصیلی نبودند، متوقف و موجب خارج از نُرم ماندن ساخت و سازها شد که آن را ساماندهی کردیم.

برچسب‌ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*