ثبت پنج هزار نیاز در سامانه تاپ


Hesam 17 فروردین 1400 دقیقه مطالعه
iOS 14

*شناسایی یک هزار و ۴۰۶ محصول برای تولید داخلی*

برات قبادیان با اشاره به ارزش ۴۵ میلیارد دلاری محصولات در لیست اقلام وارداتی، اظهار داشت:

این محصولات عمدتا های‌تک نیستند و برخی مربوط به زمان نبود فناوری در کشور است ولیکن واردات آنها هنوز صورت می‌گیرد.

وی در خصوص ۱۰ محصول وارداتی که بیشترین ارز را به خود اختصاص می‌دهند، گفت:

از این ده محصول، هفت مورد آن مربوط به وزارت جهاد کشاورزی است که خیلی از این موارد را می‌توانیم در داخل تولید کنیم و استان‌های ساحلی کشور که هم آب دارند و هم زمین می‌توانند در این بخش گره گشا باشند.

دو مورد دیگر که مربوط به وزارت صنعت است یکی قطعات منفصله خودرو و دیگری الکترود گرافیکی می‌باشد که در تولید فولاد بکار می رود و یک مورد نیز اقلام دارویی و تجهیزات پزشکی می باشد که مربوط به وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی است.

معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت در ادامه، تصریح کرد:

از ۴۵ میلیارد دلار، ۹ میلیارد آن مربوط به وزارت صنعت است که در احصاء آنها، ریز اقلام محصولات وارداتی به یک هزار و ۴۰۶ محصول رسیدیم که شناسنامه و مشخصات هر یک از این محصولات آماده شد و در اختیار وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گذاشته شد تا در اختیار شرکت‌های دانش بنیان، شهرک‌های صنعتی- تحقیقاتی، پارکهای علم و فناوری و دانشگاه‌ها قرار داده شود.

*همکاری شرکت‌های دانش بنیان با وزارت صنعت*

وی با استناد به فرمایشات رهبر معظم انقلاب در نشست با نخبگان، اساتید و بزرگان علمی کشور در سال ۹۸، اظهار داشت:

ایشان خرسندی خود را از طرح وزارت صنعت اعلام کردند و اظهار داشتند که اکنون نوبت دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها و شرکت‌های دانش بنیان است که به این نیازها پاسخ دهند.

*طرح توانمندسازی تولید و توسعه اشتغال پایدار*

قبادیان دومین طرح بزرگ در حوزه آموزش، پژوهش و فناوری را، طرح توانمندسازی تولید و توسعه اشتغال پایدار(تاپ) عنوان کرد و افزود:

برای اجرای این طرح، سامانه‌ای تحت عنوان سامانه تاپ ایجاد شد و تاکنون ۱۴ هزار واحد صنعتی، معدنی و تجاری ثبت نام کرده‌اند و قریب به ۵ هزار نیاز در آنجا ثبت شده است که از طریق دانشگاه‌ها و نخبگان جامعه بررسی و حل و فصل می‌شود

وی با بیان اینکه سازمان صنعت، معدن و تجارت هرمزگان به صورت زیربنایی در حوزه آموزش، پژوهش و فناوری، خوب کار کرده است افزود:

خوشبختانه سازمان صنعت، معدن و تجارت هرمزگان رتبه ۳ کشور را در طرح توانمندسازی تولید و توسعه اشتغال پایدار از نظر عملکرد در سامانه تاپ دارد و در برخی از شاخص‌ها نزدیک به رتبه اول کشورند.

*ضرورت اقداماتی عملیاتی برای تولید نیازهای صنایع*

معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت در پایان با تاکید بر اینکه سازمان‌های صنعت استان‌ها اکنون باید برای گام دوم و تولید نیازهای صنایع گام بردارند، اظهار داشت:

برای بودجه سال آینده نزدیک به ٧٠ میلیارد تومان برای بومی‌سازی فناوری محصولات ارزبر و ساخت داخل دیده شده و این بودجه مربوط به کمک به ایجاد فناوری مورد نیاز در بخش خصوصی است و کمک بلاعوض محسوب می‌شود.

با برنامه‌ریزی درست و همتی که پشت این برنامه است، امیدواریم آن را به قرارداد برسانیم و نتیجه را در سفره مردم و با تولید محصول با کیفیت در بازارهای داخلی و خارجی شاهد باشیم.

برچسب‌ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*