درخواست آژانس بین‌المللی انرژی برای باز شدن شیرهای نفت‌ اوپک


Hesam 23 خرداد 1400 دقیقه مطالعه
iOS 14

*احیای تقاضا برای نفت در سال ۲۰۲۲*

به گزارش صنایع، آژانس بین‌المللی انرژی در گزارش ماهانه بازار نفت خود نخستین پیش بینی برای سال ۲۰۲۲ را ارائه و انتظارات برای احیای تقاضا برای نفت با وجود تاثیر دورکاری و رشد استفاده از خودروهای برقی را تایید کرد.

طبق پیش بینی آژانس بین‌المللی انرژی، تولیدنفت کشورهای خارج از پیمان اوپک پلاس به میزان ۱.۶ میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۲۲ رشد کرده و تا اواسط سال به سطح پیش از شیوع ویروس کرونا برمی‌گردد و بزرگترین افزایش تولید از جانب آمریکا به میزان ۹۷۰ هزار بشکه در روز و همچنین برزیل و نروژ خواهد بود.

*درخواست آژانس بین‌المللی انرژی برای بازکردن شیرهای نفت‌اوپک*

این آژانس با اشاره به پیش بینی شکاف میان عرضه و تقاضا در نیمه دوم سال ۲۰۲۱ از اوپک پلاس که پس از ریزش قیمت نفت در سال ۲۰۲۰ کنترل تولید سخت گیرانه‌ای را به اجرا گذاشت، خواست شیرهای نفت خود را باز کند.

بنا بر برآورد آژانس بین‌المللی انرژی، تولید نفت اوپک در ماه مه به ۲۵.۴۳ میلیون بشکه در روز رسید و انتظار می‌رود تقاضا برای نفت این گروه در نیمه دوم سال به ۲۸.۳ میلیون بشکه در روز برسد که اندکی کاهش در مقایسه با برآورد ماه گذشته داشت.

در گزارش ماهانه آژانس بین المللی انرژی مجموع تولید نفت گروه اوپک پلاس ۴۰.۳۹ میلیون بشکه در روز برآورد و اشاره شد این گروه حدود ۱۰ میلیون بشکه در روز ظرفیت مازاد تولید دارد که تنها بخش کوچکی مربوط به ایران است که به دلیل تحریم‌های آمریکا محدود مانده است.

*بهبود تقاضای جهانی برای نفت ادامه دارد*

به گزارش صنایع، ذخایر نفت در اقتصادهای عضو سازمان توسعه و همکاری اقتصادی به ۲.۹۳ میلیارد بشکه رسیده و ۱.۶ میلیون بشکه پایین میانگین پنج ساله (۲۰۱۵ تا ۲۰۱۹) در آوریل است.

بهبود تقاضای جهانی برای نفت ادامه دارد و در نبود تغییرات سیاستی بیشتر، تا پایان سال ۲۰۲۲ به ۱۰۰.۶ میلیون بشکه در روز می‌رسد.

انتظار می‌رود تولید نفت در خارج از گروه اوپک پلاس افزایش پیدا کند، اما این افزایش نزدیک سطح مورد نیاز برای جلوگیری از کاهش بیشتر سطح ذخایر نیست.

برچسب‌ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*