در پی اجرای قانون مالیات بر خانه‎‌های خالی قیمت مسکن کاهش ۲۵ درصدی خواهد داشت


Hesam 15 فروردین 1400 دقیقه مطالعه
iOS 14

محمد اسلامی در حاشیه بازدید از هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران درباره اجرای قانون مالیات بر خانه‌های خالی، اظهار داشت:

هدف مهم اجرای این قانون، این است که فعالیت در بازار مسکن برای سرمایه‌گذاری نباشد بلکه برای خرید مسکن مصرفی و سرمایه‌گذاری در تولید هزینه شود.

از این ‌رو باتوجه به اصلاحیه جدید قانون مالیات بر خانه‌های خالی، قانونگذار میزان مالیات را به گونه‌ای افزایش داد که خالی نگه داشتن مسکن، توجیه اقتصادی نداشته باشد.

اجرای این قانون برای مالکان حقیقی، یک نصاب داشته و برای اشخاص حقوقی دو برابر نصاب مالیاتی مردم عادی تعیین شده است.

وی درادامه، تصریح کرد:

درسال ۹۹، یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحد مسکونی خالی به سازمان امور مالیاتی معرفی شد که مشمول مالیات می‌شود.

همچنین از روز ۱۹ فروردین به موجب قانون مالیات‌های مستقیم، همه مردم اعم از مالک و مستأجر می‌بایست در سامانه جامع املاک و اسکان کشور، وضعیت ملکی خود را ثبت کنند.

این ثبت وضعیت سبب می‌شود تا نحوه مالکیت مردم مشخص شده در نتیجه طبق میزانی که قانون، معافیت مالیاتی تعیین کرده، مالکان از اجرای قانون مالیات بر خانه‌های خالی معاف خواهند شد؛ ضمن اینکه با توجه به مدت خالی بودن واحد مسکونی اشخاص حقیقی و حقوقی در سال‌های اول، دوم و سوم خالی نگه داشتن آن، مالیات مورد نظر تعیین خواهد شد.

*تاثیر قانون مالیات بر خانه‎‌های خالی بر قیمت مسکن*

وزیر راه و شهرسازی در پایان با اشاره به اینکه اجرای این قانون سبب می‌شود تا عرضه مسکن افزایش یافته، خانه‌های خالی از توقف خارج شده، سرمایه‌های انباشته شده از تله خارج شوند و مالکان خانه‌های خالی، واحدهای خود را برای اجاره یا فروش عرضه کنند، بیان کرد:

بر اساس گزارش اتحادیه مشاوران املاک، اقدامات وزارت راه و شهرسازی در سه ماهه پایانی سال ۹۹ سبب شد تا ۲۵ درصد کاهش قیمت مسکن در بازار رقم بخورد.

پیش‌بینی ما این است که اجرای این قانون، تأثیر بیشتری در بازار مسکن در سال جاری در پی داشته باشد.

 

برچسب‌ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*