رشد ۱۲ برابری ظرفیت نیروگاه‌های کشور


Hesam 16 فروردین 1400 دقیقه مطالعه
iOS 14

*شیب تند افزایش ظرفیت نیروگاه‌های کشور*

ظرفیت نصب شده نیروگاهی کشور ۴۲ سال پیش با وجود متخصصان خارجی تنها هفت هزار و ۲۴ مگاوات بود که این میزان می‌توانست بخشی از نیازهای برقی کشورمان را تامین کرده و بسیاری از نیازها در سایه نبود ظرفیت امکان پاسخ‌گویی نداشت.

همزمان با پیروزی انقلاب اسلامی و خروج متخصصان خارجی از صنعت نی‍روگاهی کشور، رفته رفته متخصصان و شرکت‌های داخلی صنعت برق، جای متخصصان و شرکت‌های خارجی را گرفتند و با توسعه ظرفیت‌های داخلی، روند رشد ظرفیت نیروگاهی کشور نیز شیب تندتری به خود گرفت.

علاوه بر جایگزینی متخصصان داخلی در صنعت ن‍یروگاهی، تلاش خوبی هم برای سرمایه‌گذاری در این بخش صورت گرفت.

رشد ظرفیت منصوبه نی‍روگاهی در کشور درحالی اتفاق افتاده که ۴۲ سال پیش جمعیت کشور نزدیک به ۴۰ درصد جمعیت کنونی بود، در حالی که اکنون این میزان ۲.۳ برابر شده است.

علاوه بر این رشد، ظرفیت نصب شده نی‍روگاهی در طول ۴۲ سال با وجود تحریم‌هایی بوده که در سال‌های اخیر از شدت بیشتری برخودار شده با این‌حال نتوانسته از عزم و اراده متخصصان داخلی برای توسعه کشور ذره‌ای کم کند و این تلاش و کوشش اکنون به مرحله‌ای رسیده که هم امکان طراحی و هم امکان ساخت نیروگاه در کشور فراهم شده است.

*تلاش دولت برای توسعه صنعت نیروگاهی*

ظرفیت نیروگاهی از همان سال‌های ابتدایی پیروزی انقلاب اسلامی گام‌های بلندخود را به سوی توسعه برداشت و از سال ۱۳۵۷ به طور متوسط سالانه یک هزار و ۷۳۳ مگاوات به ظرفیت منصوبه نی‍روگاهی افزوده شد تا به رقم ۶۰ هزار و ۶۵۱ مگاوات در نیمه سال ۱۳۹۲ و هنگام روی کار آمدن دولت یازدهم رسید.

روند احداث ن‍یروگاهی در دولت یازدهم و دوازدهم شتابی بیش از پیش به خود گرفت به گونه‌ای که در مردادماه سال ۱۳۹۲ که دولت یازدهم فعالیت خود را آغاز کرد، ظرفیت نصب شده نی‍روگاهی کشور به ۶۹ هزار و ۱۳۴ مگاوات رسیده بود.

این رقم در پایان سال ۱۳۹۲ به ۷۰ هزار و ۲۷۹ مگاوات، در پایان سال ۱۳۹۳ به ۷۳ هزار و ۱۶۰ مگاوات، در پایان سال ۱۳۹۴ به ۷۴ هزار و ۱۰۳ مگاوات، در پایان سال ۱۳۹۵ به ۷۶ هزار و ۴۲۸ مگاوات، در پایان سال ۱۳۹۶ به ۷۸ هزار و ۷۹۴ مگاوات، در پایان سال ۱۳۹۷ به ۸۰ هزار و ۴۶۷ مگاوات، در پایان سال ۱۳۹۸ به ۸۳ هزار و ۵۰۶ مگاوات رسید که نشان از تلاش این دولت برای توسعه صنعت نیروگاهی دارد.

*رشد ۱۲ برابری ظرفیت نیروگاه‌های کشور*

براساس آمارهای منتشره از سوی وزارت نیرو درسال ۱۳۹۸ بیشترین ظرفیت جدید نیروگاه‌های حرارتی در دولت یازدهم و دوازدهم به میزان ۲ هزار و ۲۱۵ مگاوات احداث شده که در طول سال‌های گذشته بی‌سابقه بوده است.

ظرفیت منصوبه نی‍روگاهی کشور تا پایان بهمن‌ماه ۹۹ به ۸۵ هزار مگاوات رسید و در واقع با گذشت ۴۲ سال از پیروزی انقلاب اسلامی، ظرفیت نصب شده نی‍روگاهی کشور با رشد ۱۲ برابری از ۷ هزار و ۲۴ مگاوات در سال ۱۳۵۷ به ۸۵ هزار مگاوات در بهمن‌ماه ۹۹ رسیده است.

این رشد ۱۲ برابر ظرفیت نصب شده نیروگاهی درحالی است که جمعیت ایران از سال ۱۳۵۷ با جمعیتی حدود ۳۵ میلیون نفر با رشدی ۲.۴ برابری به حدود ۸۳ میلیون نفر رسیده است.

*احداث ۵۸۲ واحد تولید برق حرارتی در نیروگاه‌های کشور*

با نگاهی به عملکرد صنعت برق حرارتی در سال جاری حاکی از آن است که در سال ۹۹ یک هزار و ۶۰۵ مگاوات به ظرفیت نیروگاه‌های حرارتی افزوده شده است و بهمن‌ماه ۹۹ با راه‌اندازی واحد بخار نی‍روگاه سبلان ظرفیت نامی نیروگاه‌های حرارتی ایران به ۶۸ هزار و ۷۷۹ مگاوات رسیده است.

تاکنون ۵۸۲ واحد تولید برق حرارتی در ۱۲۹ نی‍روگاه کشور احداث شده و در حال حاضر تعداد واحدهای حرارتی تحت مالکیت بخش‌خصوصی و صنایع به ۳۷۹ واحد و ظرفیت نی‍روگاه‌های حرارتی تحت مالکیت بخش‌خصوصی به ۴۶۲۷۱ مگاوات رسیده است.

۶۷ درصد از مجموع ظرفیت تولید برق حرارتی در اختیار بخش خصوصی است و تاکنون یک هزار و ۱۱مگاوات در راستای برنامه دوره اوج بار تابستان سال آینده به ظرفیت نی‍روگاه‌های حرارتی کشور افزوده شده است.

*صادرات برق به کشورهای همسایه*

اکنون این رشد چشمگیر ظرفیت منصوبه نیروگاهی که حاصل تلاش متخصصان داخلی است می‌تواند همه نیازهای برقی کشور را پاسخگو باشد و ضمن برآورده کردن خواسته‌های داخلی به خارج از کشور هم صادر شود.

روندی که اکنون در کشور حاکم است و در سایه این رشد ظرفیت منصوبه، ارتباط الکتریکی کشورمان با تعدادی از کشورهای همسایه برقرار است و برق تولیدی در اختیار این کشورها قرار داشته و به خانه های آنان نور و روشنایی می‌دهد.

 

برچسب‌ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*