رشد ۲۶ درصدی تولید تایر در سال ۱۴۰۰


Hesam 23 خرداد 1400 دقیقه مطالعه
iOS 14

*آیا برنامه‌های تولید دستخوش تغییر خواهد شد؟*

به گزارش صنایع، مصطفی تنها با بیان اینکه اگر شرایط بازار تغییر کند، برنامه‌های تولید نیز دستخوش تغییر خواهد شد، مگر اینکه فرصت صادرات داده شود، اظهار کرد:

با وجود برنامه‌ریزی شرکت‌ها برای افزایش تولید، اما در نهایت همه چیز به نحوه جذب تولیدات از سوی بازار بستگی خواهد داشت.

*بازار اشباع از تایر، صنایع نگران کاهش تولید*

وی با اشاره به اشباع بودن بازار از تایر در روزها و هفته‌های جاری، عنوان کرد:

به‌گونه‌ای که سیاست‌ها و تصمیمات چند سال اخیر سبب اشباع بازار از انواع تایر شده و با قیمت‌های خوبی به دست مصرف‌کننده می‌رسد، اما تولیدکنندگان نگران از دست رفتن شبکه توزیع و در ادامه، کاهش تولید هستند.

این روزها بازار مملو از تایر خودرو است و به مرز اشباع رسیده، با توجه به رکوردشکنی تولیدکنندگان در سال ۹۹ که از مرز تولید ۲۵ میلیون حلقه تایر گذشتند، همچنین واردات انجام شده به‌ خصوص در تایرهای باری و اتوبوسی، تایر به اندازه کافی و بیش از نیاز در بازار وجود دارد.

این موضوع هرچند برای مصرف‌کنندگان بسیار خوب است، اما شاهدیم تایرفروشان با حداقل سود و حتی گاهی اوقات بدون سود اقدام به فروش تایرها می‌کنند تا به اصل پول‌شان برسند.

سخنگوی انجمن صنعت تایر با تاکید بر اینکه تداوم این مساله در بلندمدت منجر به کاهش تولید از سوی کارخانجات خواهد شد تا بتوانند بازار را کنترل کنند، گفت:

تداوم این رویه حضور توزیع‌کنندگان تایر را در بازار کم‌رنگ خواهد کرد و در پی آن، کارخانجات نیز شروع به نسیه‌فروشی خواهند کرد.

نسیه‌فروشی منجر به کاهش نقدینگی در اختیار کارخانجات شده و در نتیجه، خریدهایشان را دچار اشکال خواهد کرد، همچنین نیاز تولیدکنندگان به وام و تسهیلات را افزایش خواهد داد.

*مشکل صنعت تایر در حوزه فروش آنلاین چیست؟*

تنها، در خصوص اینکه آیا فراهم کردن زیرساخت‌های فروش آنلاین نمی‌توانست راهگشای این مساله باشد، خاطرنشان‌ کرد:

در سال‌های گذشته برخی کارخانجات به این شیوه فروش روی آوردند که اتفاقا سود بیشتری هم نصیب‌شان کرد، اما مشکلی که به وجود می‌آید از دست رفتن شبکه نمایندگی‌های توزیع تایر است که سرمایه‌ای برای شرکت‌ها محسوب می‌شود.

وی گفت: در چنین شرایطی، تمایل شبکه نمایندگی‌ها برای خدمات‌رسانی به شرکت‌های خارجی و تبدیل شدن به شبکه فروش آنها یک خطر برای تولید داخل محسوب می‌شود.

وی در ادامه با اشاره به اینکه اکنون در تایرهای باری، اتوبوسی و سواری نشانه‌های اشباع دیده می‌شود و بازار از کشش لازم برخوردار نیست، افزود:

صنعت تایرسازی سابقه‌ای حدود ۶۰ سال دارد و تبدیل شدن بازار به رقیبی برای آن، عاقبت خوشی نخواهد داشت.

مسئولان در شرایط فعلی که نیاز بازار به اندازه کافی تامین شده، اجازه صادرات برخی تولیدات از جمله تایر خودروهای سواری‌ و شاسی‌بلند را صادر کنند که به‌ ویژه در مورد دوم، در سال‌های گذشته انتقال دانش و فناوری، همچنین طراحی‌های لازم انجام شده است.

*مدیرکل صنایع غیرفلزی وزارت صنعت/ وزارت صنعت آماده بررسی صادرات تایر*

به گزارش صنایع، مدیرکل صنایع غیرفلزی وزارت صنعت با بیان اینکه در صورتی که درخواستی برای صادرات تایر از سوی تولیدکنندگان باشد، توسط معاونت امور صنایع مورد بررسی قرار خواهد گرفت، گفت:

در حالی که نیاز سالیانه کشور به تایرهای باری و اتوبوسی بیش از ۲ میلیون حلقه است، اما همه ساله بین ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار حلقه از آنها تولید می‌شود و بقیه باید وارد شود.

وی در پایان به ممنوعیت ثبت‌سفارش واردات تایرهای رینگ ۱۳، ۱۴ و ۱۵ (پرایدی و پژویی) به دلیل خودکفایی کشور در آنها اشاره و خاطرنشان‌کرد:

موضوع صادرات تایر نیازمند بررسی موشکافانه است و از سوی کارگروه تنظیم بازار پیگیری می‌شود، اما معاونت امور صنایع وزارت صنعت نیز درصورت وجود درخواستی از سوی شرکت‌ها، نظر کارشناسی خود را بیان می‌کند.

برچسب‌ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*