سناتورهای جمهوریخواه آمریکا علیه ورود به بازار ایران هشدار دادند


Hesam 25 اردیبهشت 1400 دقیقه مطالعه
iOS 14

به نقل از اسپوتنیک، گروهی از سناتورهای ایالات متحده به سه نهاد مهم مالی و تجاری این کشور در مورد فعالیت اقتصادی مشترک با همتایان ایرانی خود در صورت لغو تحریم‌ها علیه تهران هشدار دادند.

این هشدار بخشی از نامه‌ای است که ۱۵ سناتور جمهوریخواه آن را امضا کرده و اواسط هفته جاری برای ریاست اتاق بازرگانی ایالات متحده، مجمع خدمات مالی و میزگرد بازرگانی این کشور ارسال کردند.

در این نامه آمده است: «شرکتهای عضو این نهادها ممکن است لغو بالقوه تحریم‌های ایالات متحده علیه ایران را به مثابه یک فرصت پرمنفعت ببینند. به ما اعتماد کنید، آنها اینگونه نیستند. اگر تحریم‌های ایالات متحده علیه ایران به طور موقت لغو شوند و این شرکت‌ها تصمیم بگیرند تا بار دیگر به بازار ایران برگردند آنها در فعالیت‌های اقتصادی سرمایه گذاری می‌کنند که محکوم به شکست است».

این سناتورهای جمهوریخواه برجام را یک «توافقنامه عمیقاً ناقص» خواندند که «در ازای [وضع] محدودیت‌های نسبتاً کم و موقت علیه فعالیت‌های ایران در حوزه غنی سازی اورانیوم به این کشور امتیازهای اقتصادی چشمگیری می‌بخشد».

بنا به ادعای نویسندگان این نامه، توافق هسته‌ای ایران موسوم به برجام «در مقابله با تهدید برنامه موشکی ایران و سایر فعالیت‌های بدخواهانه این کشور شکست خورده است».

به زعم این سناتورهای جمهوریخواه «از آنجا که برجام طبق قوانین ایالات متحده و بین الملل یک ابزار به لحاظ قانونی الزام آور نیست، تحریم‌های لغو شده در برجام که در سال ۲۰۱۸ بار دیگر از سوی ایالات متحده وضع شدند، باعث شد که بیش از ۱۰۰ شرکت و سازمان بین‌المللی برای عدم مواجهه با تحریم‌های ایالات متحده به فعالیت‌های بازرگانی خود با حکومت ایران پایان داده یا آنها را قطع کنند».

این سناتورهای جمهوریخواه همچنین نسبت به «خواست و تمایل [مقامات] واشنگتن برای کنار گذاشتن کارزار فشار حداکثری و بازگشت به چارچوبی مشابه برجام» ابراز نگرانی کردند.

این جمهوریخواهان در پایان این نامه مدعی شدند که «هر تلاش از سوی دولت بایدن برای ترتیب دادن یک توافق شبه برجام یا پیشنهاد لغو تحریم‌های ایران زودگذر خواهد بود».

برچسب‌ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*