ظرفیت سرمایه‌گذاری ۸۰ میلیارد دلاری خارجی در بخش معدن


Hesam 1 اردیبهشت 1400 دقیقه مطالعه
iOS 14

*چین؛ دومین اقتصاد برتر جهان*

بهرام شکوری درخصوص سند جامع همکاری ایران و چین، اظهار داشت:

کشور چین به عنوان دومین اقتصاد برتر جهان از توانمندی‌های بسیار زیادی در عرصه‌های مختلف برخوردار است و علاوه بر یک بازار مصرف بزرگ، بازار تولید بزرگی نیز در اختیار دارد.

ارتباط با چین بیشتر از آن‌که برای چینی‌ها مزیت داشته باشد برای ما ایرانی‌ها دارای منافع متعدد اقتصادی است، در چین همچون همه جای جهان بازرگانان، تولیدکنندگان و افراد خوب و بد، خوش‌حساب و بدحساب زیادی حضور دارند، اما مهم این است که ما چگونه بتوانیم از بین آنان افراد مناسب برای صنعت، تولید و اقتصادمان بیابیم و پای میز مذاکره منافع‌مان را حفظ کنیم.

*نکات مهم و اساسی در قراردادها و همکاری‌های دوجانبه*

وی با اشاره به یکی از نکات مهم و اساسی در قراردادها و همکاری‌های دوجانبه، گفت:

از فضای به وجود آمده در پی امضای سند جامع همکاری دو کشور طوری استفاده شود تا در مذاکره‌های آتی با دیگر کشورها، تحریم‌ها برداشته شده و تعاملات بهتری با جهان داشته باشیم و در کنار آن با چینی‌ها نیز همکاری خوبی تعریف کنیم.

یکی از نکات مهم و اساسی در قراردادها و همکاری‌های دوجانبه، استفاده از ظرفیت‌های خالی و سرمایه‌گذاری‌های خارجی است.

هر کشوری بتواند از پتانسیل‌های جهانی در این زمینه استفاده کرده و جذب سرمایه‌گذاری خارجی داشته باشد، می‌تواند در راستای توسعه اقتصادی خود از آن بهره‌مند شود.

از ابتدای فعالیت‌های معدن‌کاری در کشورمان تاکنون مجموع سرمایه‌گذاری‌ها در حوزه معدن و صنایع معدنی داخلی کمتر از ۵۰ میلیارد دلار بوده است، اما امروز چینی‌ها علاقه‌مندند ۴۵۰ میلیارد دلار در بخش‌های مختلف اقتصادی کشورمان سرمایه‌گذاری کنند که فقط ۸۰ میلیارد دلار آن در بخش معدن و صنایع معدنی خواهد بود.

*هر دو کشور به دنبال منافع خود هستند*

شکوری با بیان اینکه به طور قطع چینی‌ها همچون ما به دنبال منافع خود هستند، افزود:

مقایسه اعداد و ارقام یاد شده گویای آن است که چنین سرمایه‌گذاری می‌تواند به ساماندهی تولید، ارزآوری و اشتغال‌زایی در بخش‌های مختلف کشورمان به‌ویژه بخش معدن و صنایع معدنی بیانجامد.

این اکنون فقط یک توافق‌نامه است، یعنی طرفین علاقمند به انجام چنین سرمایه‌گذاری در کشور هستند اما تبدیل شدن آن به قرارداد مهم است.

به طور قطع چینی‌ها همچون ما به دنبال منافع خود هستند و باید طوری با به‌کارگیری فنون مذاکره، قراردادی را طراحی کرد تا به صورت برد- برد بوده و منافع دو طرف حفظ شود.

*فضای بین‌المللی را به سمت ایران تغییر دهیم*

رییس کمیسیون معدن اتاق ایران در پایان با اشاره به شرایط تحریم و مشکلاتی که ایران دارد، اظهار داشت:

امروز چین در شرایطی جلو آمده که کشورمان به دلیل تحریم‌های آمریکایی مشکلات اساسی با دیگر کشورها دارد و هیچ‌کس علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در ایران نیست.

باید این توافق‌نامه را به سمت و سویی ببریم که طی آن مناسبات‌مان با جهان را اصلاح کنیم، فضای بین‌المللی را به سمت خودمان تغییر دهیم، در این صورت فقط مجبور نخواهیم بود با چینی‌ها قرارداد ببندیم.

برچسب‌ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*