نوسازی ۶۵ هزار کامیون فرسوده در ۵ سال اینده


Hesam 1 خرداد 1400 دقیقه مطالعه
iOS 14

*ارزیابی‌ها ۶۵ هزار ناوگان بالای ۴۰ سال*

محمد اسلامی ۳۰ اردیبهشت، در مراسم افتتاح ۱۱ کیلومتر واریانت چهار خطه محور اصفهان- اردستان اظهار کرد:

مطابق ارزیابی‌ها ۶۵ هزار ناوگان بالای ۴۰ سال در ناوگان باری کشوری فعال است که برنامه‌ریزی شده در یک بازه زمانی حداکثر پنج ساله نوسازی آن‌ها شروع شود.

قراردادهایی با کارخانه‌های داخل کشور و مطابق با استانداردهای وزارت راه و شهرسازی وجود دارد و همچنین مجوز واردات کامیون گرفته شده و با یک برنامه زمان بندی شده نوسازی انجام می‌شود که هدف آن صرفه جویی در سوخت و ارتقای ایمنی است.

نکته حائز اهمیت این است که طرح به صورت جایگزین انجام می‌شود و کارت هوشمند کامیون فعالی که جایگزین می‌شود با سه سال ساخت است.
از سوی دیگر برای خودروهای داخلی ۸۰ درصد تسهیلات در نظر گرفته شده تا با تحویل کامیون فرسوده خود، آن را جایگزین کنند.

*نوسازی ۳ ساله ۶۵ هزار کامیون در شهریور سال گذشته*

وزیر راه و شهرسازی شهریور ماه سال گذشته از نوسازی ۶۵ هزار کامیون فرسوده در یک بازه زمانی ۳ ساله خبر داده و گفته بود:

‌از سال ۷۸ تا کنون ۲۰ هزار دستگاه کامیون نوسازی شده است اما امروز گام بزرگی بر می داریم که بر مبنای آن ۶۵ هزار دستگاه کامیون در بخش کالا ۳ سال آینده نوسازی شود.

اسفندماه سال ۹۴ تفاهمنامه نوسازی ۶۵ هزار کامیون بین عباس آخوندی وزیر وقت راه و شهرسازی و وزیر نفت امضا شد. بر اساس این تفاهمنامه قرار بود در یک بازه ۴ ساله ۶۵ هزار کامیون فرسوده کشور نوسازی شود.

*عملکرد پایین تولید کامیون نسبت به ظرفیت تولید آن*

عباس آخوندی وزیر سابق راه و شهرسازی در مراسم امضای این تفاهمنامه با اشاره به ۴ ساله بودن این تفاهمنامه، گفته بود:
هم‌اکنون ظرفیت تولید کامیون در کشور براساس گزارش وزارت صمت حدود ۲۵ هزار کامیون در سال است ولی عملکرد تولید بیشتر از ۱۰ هزار کامیون نبوده است.

بنابراین، این تفاهم‌نامه برابر ۶٫۵ سال تولید عملکردی سال گذشته صنعت کامیون ایران بوده است.

وی با اعلام اینکه برآورد اولیه از ارزش ریالی این پروژه ۲۰ هزار میلیارد تومان است افزود:

دو پارامتر در اجرای این طرح پیگیری می‌شود که کاهش مصرف سوخت و افزایش پیمایش و راندمان کامیون دو هدف ما در این پروژه‌ است.

*اختصاص ۲ میلیارد و ۷۶۲ میلیون دلاربرای نوسازی ۶۵ هزار کامیون*

بر اساس زمان اعلام شده، ۶۵ هزار کامیون باید اسفند ۹۸ یعنی طی چهار سال نوسازی می‌شد،‌اما یک سال پس از سررسید زمان وعده داده شده ، مشاور معاون وزیر راه و شهرسازی در این‌باره گفت:
با توافقی که میان وزارت راه و شهرسازی و وزارت نفت امضا شد،‌ طرح نوسازی ۶۵ هزار کامیون با اختصاص ۲ میلیارد و ۷۶۲ میلیون دلار از محل صرفه جویی کلید خورد.

از محل این طرح ۵۰۰۰ کامیون نوسازی و ۱۸ هزار قرارداد امضا شد اما دو عامل تحریم و طرح جدید ریاست جمهوری باعث توقف این طرح شد.
در طرح نوسازی ۶۵هزار کامیون متقاضی برای خرید کامیونی با قیمت میانگین ۴۵۰ تا ۵۰۰ میلیون تومان ۲۰ درصد آورده داشت و ۸۰ درصد تسهیلات با سود ۹ درصد به وی تعلق می‌گرفت.

وی با بیان این‌که طرح نوسازی ۶۵۰۰۰ کامیون فرسوده به طور کامل متوقف نشده است و تمام قرارداد‌های امضا شده به عنوان تعهد طرح پا برجاست، افزود:
۲ شرکت‌ سازنده کامیون و اتوبوس در حال تلاش برای تولید و تحویل تعدادی خودرو از محل طرح ریاست جمهوری به متقاضیان هستند.

*سالروز فتح خرمشهر همگام با وعده نوسازی کامیون ها*

هر سال با نزدیک‌ شدن به سالروز فتح خرمشهر مسئولان وزارت راه و شهرسازی علاوه بر دادن وعده درباره نوسازی کامیون‌های فرسوده، برنامه‌هایی را نیز رونمایی می‌کنند.

۶ خردادماه سال گذشته وزیر راه و شهرسازی در آیین رونمایی از سامانه ثبت‌نام نوسازی کامیون‌های فرسوده، گفته بود:
هدفگذاری این طرح نوسازی ۵۳ هزار دستگاه ناوگان حمل‌ونقل (کامیون) است که شامل خودروهایی با ۳ سال کارکرد وارداتی پیش بینی شده در قانون و همچنین خودروهای تولید داخل می‌شود.

*واردات ۱۰۰ دستگاه کامیون*

محمد اسلامی با بیان این‌که برای این هدف چهار گروه می توانند در این سامانه ثبت‌نام کنند، افزود:

تولیدکنندگان داخلی در این مرحله حداقل ۱۰۰۰ دستگاه برای هرکدام در نظر گرفته شده است.

دومین گروه شرکت‌های توانمند حمل‌و‌نقل هستند که هرکدام از آن‌ها از این ظرفیت می‌توانند برای واردات ۱۰۰ دستگاه کامیون استفاده کنند.
سومین گروه شرکت‌های واردکننده‌ای هستند که مجوز وزارت صمت را دارند.
هرکدام از این شرکت‌ها اجازه واردات ۵۰ دستگاه کامیون را دارند گروه چهارم هم اشخاص حقیقی (افراد دارای کامیون‌های فرسوده) هستند که از یک تا ۱۰ دستگاه می‌توانند از این ظرفیت استفاده کنند.

*خدمات پس از فروش خودروهای وارداتی*

وی با بیان این‌که خودروهای وارداتی حتما باید خدمات پس از فروش داشته باشند و منشأ ارز آن‌ها نیز مورد تایید بانک مرکزی باشد، افزود:

‌ طبق تدبیر رئیس‌جمهور کار از فرسوده‌ترین کامیون‌ها شروع شد و در همین خصوص در اقدامی فوری ۸۶۳ کامیون بالای ۵۰ سال با بیشترین پیمایش، انتخاب شدند.

وزیر راه با تاکید بر این‌که “در این طرح دست دلال،‌ واسطه و سوداگر قطع شده و کار کاملا براساس دستورالعمل‌ها انجام می‌گیرد، تصریح کرد:
مردم و رانندگان همه باید طبق این دستورالعمل‌ کار کنند.

به همین خاطر نه کسی مجوز واردات داشته و نه این‌که اجازه داشته از مردم برای آوردن خودروی تا ۳سال کارکرد پولی بگیرد.

همه چیز از طریق این سامانه بوده و شرکت، اشخاص، شرکت تولید کننده و وارد کننده و حتی شرکت‌های بزرگ حمل و نقل باید به یک شکل کار کنند.

این در حالی بوده که کامیون‌داران همواره با دیده تردید به اثرگذاری این برنامه‌ها نگاه کرده‌اند.

*ابهامات واردات کامیون‌های دست دوم*

دبیر کانون کامیون‌داران کشور در این‌باره گفته بود:

«طرح نوسازی کامیون‌های فرسوده از طریق واردات کامیون‌های دست دوم مورد قبول و تایید ماست، اما روش اجرای این طرح یک سری ابهامات دارد. ایرادات طرح نوسازی کار را فوق‌العاده سخت و احتمالاً با شکست مواجه خواهد کرد.»

کریمی با اعلام کارگروه نوسازی سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای دارندگان ناوگان با عمر بالای ۴۰ سال در اولویت نوسازی قرار دارند، گفت:
از سوی دیگر بحث ثبت‌نام هم که آن را اعلام کرده‌اند در واقع ثبت‌نام متقاضیان واردات کامیون‌های دست دوم است.
یعنی شرکت‌های خودروسازی، شرکت‌های واردکننده، شرکت‌های حمل‌ونقل و شرکت‌های دارای مجوز از وزارت صنعت و دارندگان کامیون‌های فرسوده می‌توانند برای واردات ثبت‌نام کنند.

دبیر کانون کامیون‌داران کشور گفت: وقتی قرار است تسهیلاتی از سوی دولت پرداخت شود، تقریباً ۱۰۰ درصد ناوگان فرسوده در اختیار گروه چهارم (دارندگان کامیون‌های فرسوده) قرار دارد.
این گروه توان این‌که علاوه بر اقساط کامیون، بتوانند رقم ۴۰ تا ۴۵ هزار یورو را ندارند.

*دولت برای نوسازی ناوگان باری باید هزینه کند*

کریمی بیان کرد:‌ بنابراین عملاً وقتی ارفاقی برای این موضوع دیده نشده است، امکان عملیاتی شدن این واردات توسط دارندگان کامیون فرسوده وجود ندارد. دولت برای یکبار هم که شده برای بحث نوسازی ناوگان باری باید هزینه کند.
نباید طرحی را اعلام کنند که جنبه نمایشی داشته باشد؛‌چنین طرح‌هایی نه تنها تاثیری در بازار نخواهد داشت،‌بلکه ممکن است اثر معکوسی را هم به دنبال داشته باشد.

شاید در زمان ثبت‌نام و اعلام طرح واردات کامیون‌ دست‌دوم مقداری در قیمت‌ها تاثیرگذار باشد، اما وقتی طرح به نتیجه نمی‌رسد و خروجی مناسبی ندارد قطعاً به نوعی به افزایش قیمت‌ها دامن می‌زند.

بحث واردات کامیون‌های فرسوده نباید به شرکت‌های خودروساز محدود باشد،‌ طرح نوسازی کامیون‌های فرسوده طرح بزرگی است ولی حتما باید برای دارندگان کامیون فرسوده تسهیلات ویژه‌ای در نظر گرفته شود.

*اختصاص تسهیلات از طریق لیزینگ یا منابع بانکی*

وی در ادامه گفت:
شرکت‌های خودروسازی یا سرمایه‌گذاری می‌توانند از طریق لیزینگ یا طریق منابع بانکی تسهیلات را در اختیار قرار دهند؛ اما اولاً این کار غیرممکن است و ثانیاً باید میزان کارمزد و سودی که قرار است دریافت شود، مشخص باشد.

دبیر کانون کامیون‌داران اظهارکرد:
این مسئله نوسازی ناوگان را با ابهام مواجه کرده است.

در پایان باید به این نکته توجه شود وقتی ناوگان نوسازی می‌شود، باید باری باشد تا حمل شده و کامیون‌دار بتواند اقساط کامیون وارداتی را پرداخت کند.
در طرحی که سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای اعلام کرده بر توسعه و نوسازی ناوگان تاکید شده است.

برچسب‌ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*