واردات کالاهای داخلی‌سازی شده برای ۳ سال باید متوقف شود


Hesam 16 فروردین 1400 دقیقه مطالعه
iOS 14

*لزوم ممنوعیت واردات کالاهای داخلی‌سازی شده*

مهدی صادقی نیارکی با بیان اینکه کالاهایی که نیاز داخل را به صورت کیفی تامین می‌کنند، دست‌کم نباید تا سه سال وارد شوند، اظهار داشت:

به این ترتیب افرادی که در بدترین شرایط تحریم‌ها نیازهای صنعت را تامین و کشور را خود اتکا کردند، آسیب نخواهند دید.

وی در ادامه، بیان کرد:

در سال ۹۹ دو رویکرد ایجابی و ترویجی نهضت ساخت داخل از یک سو و مدیریت واردات از سویی دیگر، توسط وزارت صنعت دنبال شد.

برنامه سال ۹۹ داخلی‌سازی ۳.۲ میلیارد دلاری بود که مطابق آخرین آمارها تا پایان آذرماه ۲.۸ میلیارد دلار آن محقق شده است.

*مدیریت واردات کالاهای داخلی‌سازی شده*

صادقی نیارکی با اشاره به اینکه سیاست جایگزینی واردات سبب می‌شود تا کالاهایی که اکنون توان ساخت داخل آنها وجود ندارد، در نهضت داخلی‌سازی با به‌هم‌رسانی نیازمندی‌ها و توانمندی‌ها داخلی‌سازی شوند، خاطرنشان کرد:

بخش نخست، سهم استان‌ها است که در ۲۱۰ رشته فعالیت که باید ساخت داخل در آنها انجام شود، ابلاغ شده است.

بخش دوم نیز مربوط به برگزاری میزهای ساخت داخل است که در دو سال گذشته ۱۴ میز در صنایع و بخش های مختلف خودرویی، پتروشیمی، لوازم‌خانگی، برق و مخابرات برگزار شده است.

وی در ادامه، افزود:

رویکرد دیگر، مدیریت واردات است به طوری که اکنون حدود ۲ هزار و ۵۰۰ ردیف تعرفه از کالاهایی که مشابه ساخت داخل دارند و به اندازه کافی در کشور تولید می‌شوند، دارای محدودیت و ممنوعیت ثبت سفارش است که ارزش این کالاها نیز در حدود پنج میلیارد دلار ارزیابی می‌شود.

پیشنهاد وزارت صنعت تداوم ممنوعیت‌ واردات در این زمینه و عمل به منویات رهبر معظم انقلاب است که وقتی توان ساخت داخل وجود دارد، دیگر دلیلی برای واردات وجود ندارد.

*ثبت کالاهای داخلی‌سازی شده‌*

معاون امور صنایع وزیر صنعت با بیان اینکه درخصوص کالاها، اقلام، قطعات و تجهیزاتی که ساخت داخل شده یا می‌شوند، می‌توان آنها را در سامانه توان ایران ثبت کرد تا سازمان‌های صنعت استان‌ها اجازه ثبت سفارش به آنها ندهند، گفت:

همچنین می‌توان به‌محض تامین کامل نیازمندی‌های داخل، اسامی این کالاها و تجهیزات را به کمیسیون ماده یک دفتر مقررات به منظور افزایش تعرفه واردات آنها اعلام کرد تا مکانیسم تعرفه به تنظیم‌گری واردات آنها بپردازد.

باید اقتصاد صنعتی کشور به سمت خودکنترلی و رقابت‌پذیری بیشتر حرکت کند، به این منظور باید صنعتگران فرآیندهایشان را سهل و چابک کنند، بر R&D و به‌کارگیری دانش فنی سرمایه‌گذاری کنند تا نیاز به واردات به حداقل برسد.

امروز فرصت مغتنمی است تا مجلس شورای اسلامی، سازمان برنامه و بودجه و معاونت طرح و برنامه وزارت صنعت این دغدغه تولیدکنندگان را در برنامه هفتم توسعه گنجانده و حکمی در همین زمینه داشته باشند.

صادقی ‌نیارکی با اشاره به تجارب سایر کشورها، خاطرنشان‌کرد:

بسیاری از کشورهای صنعتی بین سه تا پنج سال از صنایع نوزاد و نوپای خود حمایت می‌کنند تا پس از آن بتوانند با توجه به ظرفیت‌های حداکثری به رقابت بپردازند.

*رفع گلوگاه‌های تولید*

وی در ادامه بر لزوم رفع گلوگاه‌ها و روان‌سازی تولید در شرایط کنونی جنگ و نوسان‌های اقتصادی تاکید کرد و گفت:

باید در حد توان از طریق سامانه‌ها، فرآیندها و نظارت‌ها و همچنین مکانیسم‌هایی که منجر به تخصیص می‌شوند، موضوعات زیرساختی، مواد اولیه و غیره را به موضوعات فرآیندی و سیستمی و فرآیندهای سامانه‌ای تبدیل و آن‌ها را به سازمان‌های صنعت استان‌ها تفویض کرد.

این تفویض‌ها باید تا اندازه‌ای باشد که زنجیره ارزش را دچار اشکال و اختلال نکند، زیرا اگر بخواهیم همه چیز را به مکانیسم عرضه و تقاضا بسپاریم، برخی تولیدات صنعتی دیگر توجیه اقتصادی نخواهند داشت، براین اساس نیازمند یک مکانیسم تسهیل‌گرانه و تنظیم‌گرانه هستیم.

در این راستا ‌باید یک سری اصول کلی اقتصاد صنعتی که مهمترین آنها تکمیل زنجیره ارزش است، مدنظر قرار گیرد.

*بازگشت به کار بیش از ۲۳ هزار نفر*

معاون امور صنایع وزارت صنعت در پایان درخصوص بازگشت به کار بیش از ۲۳ هزار نفر، بیان کرد:

تا پایان بهمن‌ماه ۹۹ با اقدام‌های حمایتی انجام شده، تعداد بیش از ۱۴ هزار واحد صنعتی در استان‌ها به مدار تولید بازگشته‌اند که در نتیجه، حدود ۲۳ هزار نفر مجدد مشغول به کار شده‌اند.

برچسب‌ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*