پیشگیری ۳۳ درصدی از سیل با اجرای طرح‌های آبخیزداری و آبخوانداری


Hesam 30 خرداد 1400 دقیقه مطالعه
iOS 14

*تاثیر اجرای طرح‌های آبخیزداری و آبخوانداری بر مدیریت بارش و حفظ منابع آبی*

به گزارش صنایع، ابوالقاسم‌حسین پور با اشاره به تاثیر اجرای طرح‌های آبخیزداری و آبخوانداری بر مدیریت بارش و حفظ منابع آبی، اظهار داشت:

اجرای طرح آبخیزداری و آبخوانداری از جمله طرح های زیربنایی هستند که در بحث مدیریت بارش، حفظ منابع آبی و خاکی و پوشش گیاهی در شرایط ترسالی و خشکسالی دارای کارکرد هستند.

وی در ادامه فزود:

اگر به دنبال مدیریت توامان سیل و خشکسالی هستیم، باید رویکرد بهره برداری از فرصت و ظرفیت سیلاب برای بحث مقابله با خشکسالی عملیات آبخیزداری و آبخوانداری را به منظور بهره برداری بهینه از فرصت‌ها در جهت رفع مخاطرات دنبال کنیم.

*با انجام اقدامات پیشگیرانه می‌توان از اولین قطرات باران استفاده کرد*

حسین پور پیرامون اینکه با اجرای طرح آبخیزداری و آبخوانداری در سطح حوزه‌های بالادست، بروز سیل در منشا بالادست مدیریت می‌شود، گفت:

با انجام اقدامات پیشگیرانه و با هزینه کم می‌توان از اولین قطرات باران استفاده کرد.

وی در ادامه با اشاره به مدیریت چندجانبه و هماهنگ در سطح حوزه‌های آبخیز بیان کرد:

با مدیریت چندجانبه امکان بهره برداری از فرصت بارش در جهت تقویت منابع آبی و پایداری سازی آب فراهم می‌شود؛ به طوری که بنابر ارزیابی‌های صورت گرفته در گذشته، مناطقی که به طور کامل تحت پوشش آبخیزداری و آبخوانداری قرار گرفتند، گواه این مدعا هستند که اجرای این طرح‌ها به طور کامل از خسارت سیل پیشگیری می‌کند‌.

در ۳۳ درصد موارد با اجرای طرح‌های آبخیزداری و آبخوانداری به طور کامل از وقوع سیل پیشگیری شد و در ۶۷ درصد موارد باقی مانده با اثر بخشی مثبت، فاکتورهای سیل باعث کاهش خسارت شده است و به عبارت دیگر‌ این موضوع بر کاهش دبی سیل که دبی خسارت‌ زاست، تاثیر‌گذار است.

*اجرای عملیات آبخیزداری راهی برای پایداری سازی قنوات*

حسین پور با اشاره به تاثیر اجرای عملیات آبخیزداری و آبخوانداری بر احیا و پایدارسازی قنوات بیان داشت:

قنوات یکی از منابع پایدار و مطمئن آب هستند که طی سال‌های اخیر با اجرای عملیات آبخیزداری و آبخوانداری با رویکرد نفوذ بارش به زمین اقدامات خوبی در مناطق مختلف کشور شاهد بودیم.

*۳ هزار و ۸۰۰ رشته قنات تحت عملیات آبخیزداری قرار گرفت*

مدیر کل دفتر کنترل سیلاب و آبخیزداری سازمان جنگل‌ها با اشاره به اینکه بیش از ۳ هزار و ۸۰۰ رشته قنات تحت پوشش فعالیت‌های آبخیزداری و آبخوانداری قرار گرفتند، بیان داشت:

موارد متعددی را از افزایش چندبرابری منابع آب قنات به واسطه فعالیت‌های آبخیزداری و آبخوانداری شاهد بودیم که به طور متوسط ارزیابی‌ها حاکی از آن است که در مناطقی که تحت پوشش عملیات آبخیزداری و آبخوانداری قرار گرفتند، شاهد افزایش ۳ برابر آبدهی و احیای قنوات بودیم، در حالی که برای مدت زمان طولانی دچار خشکیدگی شده بود.

وی در ادامه افزود:

در سال جاری در برنامه، احیای بخشی از قنوات در دستور کار است که با تخصیص منابعی که برای آبخیزداری و آبخوانداری پیش بینی شده، تحت پوشش فعالیت‌ها قرار دهیم.

*در شرایط خشکسالی هم احتمال وقوع سیل وجود دارد*

حسین پور درباره اینکه در شرایط خشکسالی هم احتمال وقوع سیل وجود دارد، گفت:

ماهیت و جنس اقدامات آبخیزداری و در ارتباط با مخاطرات طبیعی همچون سیل، خشکسالی و فرونشست زمین از نوع اقدامات پیشگیرانه است و اقداماتی نیست که در زمان بحران و موقع بروز حادثه کار کنیم.

وی در ادامه افزود:

با توجه به شرایط اقلیمی و کاهش بارندگی و همچنین نوع بارندگی‌ها، بروز سیل در کشور محتمل است که برمبنای این رویکرد، حوزه‌های آبخیز را اولویت بندی کردیم.

در حوزه‌های آبخیز مشرف به قنوات ،طرح‌های آبخیزداری و آبخوانداری را با رویکرد افزایش توان محیطی در برابر خشکسالی و کاهش خسارت‌ها در برنامه خود قرار دادیم تا با افزایش تاب آوری مناطق و کاهش مخاطره طبیعی حداقل خسارت را داشته باشیم.

*اولویت در حوزه‌های آبخیز مناطق مشرف جمعیت در بحث سیل*

به گزارش صنایع، مدیر کل دفتر کنترل سیلاب و آبخیزداری سازمان جنگل‌ها در پایان با بیان اینکه در حوزه‌های آبخیز مناطق مشرف جمعیت در بحث سیل، اولویت آبخیزداری و آبخوانداری را قرار دادیم، اظهار داشت:

در حوزه‌های مرتبط با بحث آبخوان‌های کشور، آبخوان‌های بحرانی و دشت‌های تولیدی و کشاورزی در حوزه آبخیز مشرف به قنوات در دستور کار قرار گرفته است.

برچسب‌ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*