پیشی گرفت نرخ تورم مصالح ساختمانی از تورم عمومی / سیمان رکورد دار گرانی


manager 12 آبان 1400 دقیقه مطالعه
iOS 14

بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، نرخ تورم سالانه مصالح ساختمانی در تابستان۱۴۰۰ به ۸۸.۴درصد و نرخ تورم نقطه‌ای آن به ۶۵.۲درصد، رسید.

*** نگاهی به آمار ارائه شده از میزان تورم مصالح ساختمانی نسبت به سال گذشته

به گزارش صنایع، بر اساس این گزارش هرچند که تورم نقطه‌ای مصالح ساختمانی در تابستان امسال نسبت به فصل بهار کاهش ۳۵.۵ درصدی داشته، اما نرخ تورم نقطه‌ای مصالح ساختمانی در تابستان همچنان بالاتر از نرخ تورم عمومی بوده و به ۶۵.۲ درصد رسیده است.
این موضوع در حالی رخ می‌دهد که نرخ تورم نقطه‌ای مصالح ساختمانی در بهار سه رقمی شده و مرکز آمار آن را ۱۰۰.۷ درصد گزارش کرده بود.
تورم سالانه مصالح ساختمانی اما در سال ۱۴۰۰ به ۸۸.۴ درصد رسیده است که نسبت به نرخ تورم سالانه مصالح ساختمانی در فصل بهار ۵.۱ درصد کاهش داشته است.

همچنین گزارش تورم فصلی مصالح ساختمانی حاکی از آن است که در فصل بهار ۱۴۰۰ نرخ تورم نهاده‌های ساختمانی معادل ٧,٢ درصد بوده است که در مقایسه با فصل قبل ١٢.٢ واحد درصد کاهش داشته است. منظور از تورم فصلی، درصد تغییر عدد شاخص قیمت در فصل جاری نسبت به عدد شاخص در فصل قبل است.

اخبار مهم صنایع:

پوشش بیمه‌ای بیماران خاص افزایش پیدا می‌کند

وزارت صمت با جوابیه‌ای به گرانی بخاری واکنش نشان داد

ایران خودرو زیانده‌ترین شرکت خودرویی کشور

*** مصالح ساختمانی که در گرانی پیشی گرفتن

به گزارش صنایع، گزارش مرکز آمار همچنین نشان می‌دهد که در بین تمامی انواع مصالح ساختمانی، گروه «سیمان،بتن،شن و ماسه» با ۱۴۴ درصد بیشترین تورم نقطه به نقطه را به خود اختصاص داده است. در همین دوره کمترین تورم نقطه به نقطه نیز مربوط به گروه «آهن آلات،میلگرد،پروفیل درب و پنجره و نرده» با ٣٨.٢ درصد افزایش بوده است.
در بین گروه‌های اجرایی نیز بیشترین نرخ تورم سالانه در همین دوره مربوط به گروه اجرایی«سیمان،بتن،شن و ماسه» با ١٣٣,۶ درصد افزایش و کمترین نرخ تورم با ۴٠.۴ درصد افزایش متعلق به گروه «خدمات» بوده است.

انتهای پیام///

منبعصنایع

برچسب‌ها :