کشتی گیرافتاده در کانال سوئز، شروع به حرکت کرد


Hesam 15 فروردین 1400 دقیقه مطالعه
iOS 14

کشتی اورگرین که به دلیل وزش طوفان شن و شرایط بد جوی از مسیر خود منحرف و منجر به انسداد مسیر عبور کشتی‌ها از کانال سوئز شده بود، شروع به حرکت کرده است.

*تاثیر انسداد کانال سوئز بر قیمت نفت*

کشتی کانتینربر Ever Given که متعلق به شرکت ژاپنی Shoei Kisen است و توسط شرکت تایوانی Evergreen Marine اداره می‌شود، یک هفته پیش در کیلومتر ۱۵۱ کانال سوئز در مسیر چین به روتردام به گل نشست. طول این کشتی ۴۰۰ متر، عرض آن ۵۹ متر و ظرفیت حمل آن حدود ۲۲۴ هزار تن است.

انسداد کانال سوئز که حدود ۱۰ درصد از نفت و فرآورده‌های نفتی جهان از طریق این کانال عبور داده می شود، در پی به گل نشستن این کشتی، افزایش ۷.۵ درصدی قیمت نفت را در پی داشت.

*حرکت کشتی گیرافتاده در کانال سوئز*

کانال سوئز یکی از مهمترین و پر رفت و آمدترین مسیرهای عبور کشتی‌ها و نفتکش‌ها در جهان به شمار می‌رود. این کانال مسیر دریایی بین آسیا و اروپا را تا ۱۵ روز کاهش داده و خطرات سفر دریایی را نیز پایین می‌آورد.

باتوجه به این مزیت، روزانه حدود ۵۰ کشتی و نفتکش از این کانال عبور می‌کنند، انسداد این کانال، روزانه ۹.۶ میلیارد دلار به اقتصاد جهانی خسارت وارد کرده است.

این کشتی کانتینری در باریکترین بخش کانال، مسیر را مسدود کرده بود و سایر کشتی‌ها و نفتکش‌ها در هر دو جهت شمالی و جنوبی مسیر قادر به عبور نبودند.

وزارت دفاع آمریکا بامداد دوشنبه نسبت به بسته شدن کانال سوئز ابراز نگرانی کرده و اعلام داشت که مسدود شدن این آبراه بر حمل و نقل دریایی، حرکت کشتی‌های نظامی و شناورهای ارتش تأثیر می‌گذارد.

یک منبع در هیات مدیریت کانال سوئز به الشرق گفته باتوجه به شن و ماسه متراکم و گل و لای موجود در مجاورت کمان (قسمت جلو بدنه) کشتی ناچارا باید صبر کرد تا با بالا رفتن سطح آب خروج کشتی کامل شود.

رویترز هم در خبری فوری نوشت: کشتی منحرف شده به روال عادی خود بازگشت.

*تخلیه بار کشتی گیرافتاده در کانال سوئز*

براساس ویدئویی که در رسانه‌های اجتماعی منتشر شد، ظاهرا عقب کشتی که به سمت کانال چرخیده، فضای آن را باز کرده است. شرکت خدمات دریایی Inchcape هم گزارش داد که کشتی رهایی یافته است.

به نوشته این رسانه انگلیسی، مسئولان کانال سوئز روز یکشنبه آماده شده بودند که حدود ۲۰ هزار کانتینر موجود در کشتی را تخلیه کنند تا بار آن کمتر شود.

 

برچسب‌ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*