۱۳ میلیون تن از انواع کالاهای اساسی در بنادر کشور تخلیه و بارگیری شد


manager 9 آبان 1400 دقیقه مطالعه
iOS 14

معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی، از تخلیه و بارگیری ۱۳ میلیون تن انواع کالاهای اساسی در بنادر کشور در نیمه نخست ۱۴۰۰ خبر داد.

*** رشد عملیات حمل‌ونقل کانتینری

به گزارش صنایع، فرهاد منتصر کوهساری با اشاره به رشد عملیات حمل‌ونقل کانتینری در دریا و زیرساخت‌های کانتینری در دنیا، اظهار داشت:
بر اساس فهرست اعلام شده از بنادر برتر کانتینری جهان در سال ۲۰۲۰، بندر شانگهای با ۴۳ میلیون TEU و بندر سنگاپور با ۳۶ میلیون TEU بیشترین سهم جابه‌جایی کالاهای کانتینری جهان را داشتند.

عضو هیئت عامل سازمان بنادر و دریانوردی با بیان اینکه بازار حمل و نقل کانتینری آسیا در اختیار شرکت‌های کشتیرانی چینی است، افزود:
عملکرد کانتینری منطقه بیش از ۲۷ درصد است که مطالعات نشان می‌دهد بیشتر کشورهای منطقه در صدد برنامه‌ریزی و اجرای افزایش ظرفیت‌های کانتینری خود هستند.

وی با بیان لزوم بازنگری و به روزرسانی قراردادهای اپراتوری و سرمایه‌گذاری بنادر کشور، اظهار کرد:
با توجه به تداوم شرایط تحریم، شیوع کرونا و تغییرات نرخ ارز لازم است تا در خصوص به روزرسانی قراردادهای اپراتوری و سرمایه‌گذاری اقدام شود.

*** واگذاری ۶ بندر کوچک به بخش خصوصی

معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی، با اشاره به واگذاری بنادر کوچک به بخش خصوصی، خاطرنشان کرد:
در قالب قراردادهای بلند مدت راهبری و سرمایه‌گذاری، بنادر آستارا، فریدون‌کنار، کنگان، دیر و گناوه به بخش خصوصی واگذار شده است.
به گفته وی، بنادر کوچک دیلم، بلخیر، جاسک، سیریک، شادگان و سجافی در جنوب کشور تا پایان امسال به بخش خصوصی واگذار خواهد شد.

*** بنادر حاشیه خزر به اسکله رو-رو مجهز می‌شوند

منتصر کوهساری با بیان لزوم بازنگری تعرفه خدمات بندری، از توسعه و تکمیل نرم‌افزارهای موجود بندری و ایجاد سامانه جدید جامع بندری خبر داد و با اشاره به توسعه کانتینری و کشتی‌های رو-رو در حوزه دریای خزر، تاکید کرد:
مطالعات میدانی نشان می‌دهد که کلیه کشورهای حوزه خزر برنامه‌های جدی برای استفاده از ظرفیت‌های کانتینری در حوزه حمل و نقل دریایی دارند، بنابراین لازم است تا ظرفیت بنادر شمالی کشور را به این سمت توسعه دهیم.

*** تأمین و توسعه حمل کانتینری یخچالی و غیر یخچالی در بنادر شمالی

وی، تأمین و توسعه کانتینرهای یخچالی و غیر یخچالی، دو سر بار کردن کانتینرهای صادراتی و ترانزیتی و اعمال تخفیف تعرفه‌ای برای کشتی‌های رو-رو را برای توسعه ظرفیت‌های کانتینری بنادر شمالی ضروری دانست.

به گزارش صنایع، معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی در پایان، بیان کرد:
تأمین تجهیزات استراتژیک و غیراستراتژیک مورد نیاز بنادر، تسریع در خروج کالاهای متروکه و بررسی انتقال و توزیع تجهیزات بین بنادر و پایانه‌های بندری از مهم‌ترین اقدامات سازمان بنادر در حوزه بندری است.

انتهای پیام///

منبعصنایع

برچسب‌ها :